Stále více lidí volí pro svůj bazén slanou vodu

01_bazen2

Mezi majiteli zahradních bazénů se v posledních letech šíří nový trend. Je jím slaná voda namísto její klasické úpravy. A nutno podotknout, že se ani zdaleka nejedná jen o zbytečný rozmar a touhu chlubit se malým „domácím mořem“. Bazén se slanou vodou má totiž objektivně vzato celou řadu výhod a pozitivních vlastností, které souvisí nejen s příjemným trávením letního času u bazénu, ale i se zdravím lidí, kteří budou bazén využívat.

Slaný bazén není malé moře

Nejprve je nutno si ujasnit, že pokud mluvíme o slané vodě v zahradním bazénu, nemáme na mysli kopii mořské vody. Pro bazény se používá voda s nižší koncentrací soli než jakou má mořská voda (asi 0,5 % oproti 3,5 %) a její hlavní účel vás možná překvapí: je ve vodě proto, aby se z ní v tzv. solonizační jednotce ve filtru vyráběl dezinfekční chlor, kyslík a ozon.

Výhody slané vody

Tento způsob čištění bazénové vody je oproti přidávání chemického chloru výrazně šetrnější. Kromě toho, že zmizí štiplavý a leckomu nepříjemný zápach, je takto dezinfikovaný bazén se slanou vodou požehnáním pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou. Ve skutečnosti je naopak vhodný i pro lidi s kožními problémy jako je atopický ekzém či lupénka.

V neposlední řadě je bazénová sůl výrazně levnější, než klasická bazénová chemie. Zdálo by se tedy, že slaná voda překonává klasické řešení ve všech směrech. I ona má ale své nevýhody.

02_bazen2

Foto: Pixabay

Nevýhody bazénů se slanou vodou

Nevýhody slané vody v zahradním bazénu souvisí především s vyšší počáteční investicí. Ta je dána především nutností montáže dávkovače soli a elektrolyzéru, tj. solonizační jednotky. Kromě toho není slaná voda vůbec vhodná pro nerezové části bazénů nebo dokonce bazény s plechovými stěnami, neboť je silně korozivní. Vhodná je naopak pro batény kompozitní, sklolaminátové nebo keramické, i v tomto ohledu je třeba počítat s vyšší investicí.

Zdroj informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-35857-slana-voda-v-bazenu

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.