02_slupky

Na co všechno se dají použít bramborové slupky

Brambory jsou nejen v české kuchyni široce využívanou přílohou. Připravovat se mohou na mnoho různých způsobů, často však potom v kuchyni zbyde celá hromada slupek. Ty však často končí bez dalšího užitku v koši, v lepším případě pak v kontejneru na bioodpad nebo na kompostu. Naše prababičky ale dobře věděly, že bramborové slupky nejsou žádný neužitečný odpad, nýbrž je lze dále zužitkovat. Kde všude mohou nalézt slupky uplatnění?

Proč jsou bramborové slupky tak zvláštní?

Bramborové slupky jsou doslova studnicí užitečných látek, najdeme v nich vitamíny řady B i vitamín C stejně jako mnohé minerály: vápník, draslík či železo. Proto je mimochodem důležité škrabat brambory tak, aby maximum těchto složek zůstalo v bramborách. Nějaké oškrabané slupky ale vždy zbydou a je možné s nimi dále nakládat.

01_slupky

Foto: Pixabay

Skvělé přírodní hnojivo

Právě vysoký obsah draslíku dělá z bramborových slupek skvělé hnojivo pro většinu rostlin: účinné a dokonale přírodní. Použití není složité, nejprve si vyrobte vývar (louhujte slupky v horké vodě a nechte je v této vodě několik dní), zalijte jím rostliny, a slupky nasekané na malé kousky posypejte záhony nebo je zahrabte ke kořenům.

Kromě toho, že tento typ hnojení dodá rostlinám živiny, tak také odpuzuje mnohé škůdce včetně mandelinky či slimáků.

Co na popáleniny?

Bramborové slupky jsou ideální první pomocí při drobných popáleninách. Kromě toho, že chladí tak mají také antibakteriální účinky a podporují hojení. Prostě slupku na popálené místo přiložte. Vývar ze slupek je také přírodním barvivem, které lze použít na vlasy, které pomalu ale jistě začínají šednout. Ale pozor, pokud budete slupku přikládat na pigmentové skvrny, dojde k jejich vybělení.

A dále?

Bramborové slupky jsou skvělým výchozím materiálem pro přípravu křupavých chipsů. Stačí je promíchat s olejem, okořenit a na pečícím papíře v troubě péct na 200°C. A po deseti minutách už můžete usednout k začínajícímu filmu.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *