Jak se zbavit zápachu z myčky

01_mycka3

Myčka na nádobí je dnes již běžnou součástí mnoha domácností. Jako každý spotřebič i myčka však potřebuje alespoň základní, vždy však pravidelnou, údržbu. V opačném případě se totiž může stát, že se sníží kvalita práce, kterou vykonává, dojde k vážnější poruše, případně začne mít vlastnosti, které rozhodně nechceme. Může jít o nevzhlednou špínu anebo o nepříjemný zápach. Právě ten není u automatických myček nádobí ničím výjimečným. Co ale dělat, pokud se zápach objeví právě u té vaší?

Jak zápach vzniká?

Na mechanismu vzniku zápachu v útrobách myčky na nádobí není nic překvapivého ani zvláštního. Jde zkrátka o to, že se v ní mohou zachytit a nahromadit zbytky jídla z použitého nádobí. Ty se začnou brzy jakožto každý organický odpad rozkládat a výsledkem je onen nepříjemný zápach, který lidem v bytě na komfortu bydlení příliš nepřidá.

Z výše uvedeného důvodu je vhodné zbytky jídla z talířů před jejich vložením do myčky oškrábat. Toto mechanické očištění ale stačí, talíře neoplachujte, zbytečně byste tím snižovali účinnost čistících prostředků. Ani tak ale nemusíte vzniku zápachu zabránit a je tedy na místě seznámit se s kroky, které je třeba podniknout, abyste se jej zbavili.

02_mycka3

Foto: Pixabay

Jak zápach odstranit?

Hlavní frontová linie války se zápachem vede přes filtry. K nim se dostanete u každé myčky trochu jinak, někdy je třeba odstranit spodní přihrádky, jindy kryty, každá myčka ale umožňuje, abyste filtr vyjmuli. Vyndaný ho pečlivě omyjte horkou vodou a vyčistěte kartáčkem. To nejdůležitější pravidlo ale zní: čistěte filtr alespoň jednou za měsíc, klidně i častěji.

Nečistoty samozřejmě odstraňte i z dalších částí myčky, typicky se hromadí vespod. Zbytky jídla ale mohly zanést i ostřikovací trysky, i ty je třeba občas vyjmout a propláchnout. Nezřídka se zbytky jídel dostanou do těsnění. Vytřete proto všechny jeho záhyby, dejte si ale pozor na to, abyste jej nepoškodili.

Účinné je také puštění myčky naprázdno s octem či kyselinou citronovou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.