Chytré klimatizace poslouží celoročně. Jaké řešení zvolit?

01_klimatizace

V posledních letech Česko sužovaly během léta někdy až extrémně vysoké teploty. Pobývat doma pak bylo prakticky nesnesitelnou záležitostí a neobešli jste se bez klimatizace. Investovat do tohoto zařízení se však vyplatí i pro chladnější období, je ale nutné zvolit skutečně moderní variantu klimatizační jednotky.

Mobilní klimatizace jsou pomalu za zenitem

Ve většině domácností se stále využívají jednoduché mobilní klimatizace, které jsou sice levné, ovšem nepříliš efektivní. Slouží hlavně pro rychlé ochlazení vzduchu a snížení pocitové teploty tím, že vzduch v místnosti proudí. Výhodou je kromě nízké pořizovací ceny snadná přenositelnost, navíc nemusíte provádět žádné stavební úpravy. Jakmile však vedra ustanou, je zařízení prakticky k ničemu a můžete ho uschovat někam do garáže, komory a podobně.

Zabudované klimatizace přinášejí vyšší komfort a širší možnosti využití

Chytré klimatizace do bytu se instalují nastálo a dají se používat i jako alternativa k tepelným čerpadlům. Mají totiž schopnost vzduch v interiérech nejen chladit, ale také ohřívat, takže je využijete po větší část roku více než levné mobilní jednotky. Do klimatizace se rozhodně vyplatí investovat více peněz, protože se pak u výkonnějšího zařízení, které je vhodně instalované, snižuje průběžná spotřeba a klimatické podmínky v domácnosti jsou stálé. U klimatizace spotřeba elektřiny obecně není zrovna malá, takže je zapotřebí při jejím výběru zvážit například velikost místností a řadu dalších aspektů. V tomto směru nikdy není na škodu se poradit s odborníky. Platí to zvláště tehdy, chcete-li si domů pořídit takzvanou multisplit klimatizaci, která má více vnitřních jednotek a dokáže tak regulovat teplotu klidně v celém bytě, potažmo rodinném domě. V neposlední řadě je dobré si v případě, že doma klimatizaci používáte často, zajistit vhodný tarif u dodavatele elektřiny, aby se vám provoz domácnosti zbytečně neprodražil.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.