Hlíva ústřičná je v kuchyni stále oblíbenější. Můžete si jí vypěstovat

hlíva

Pokud patříte mezi vášnivé milovníky hub, pak by vám doma neměla chybět ani hlíva ústřičná. Tu najdete nejčastěji v zimním lese v době od začátku listopadu do konce března. Díky její lahodné chuti a léčivým účinkům by jí neměl nikdo brát na lehkou váhu.

Kde najít hlívu?

Hlíva roste hlavně tam, kde je vlhko, tedy podél rybníků či řek. Místa s bohatou vláhou vyhledává nejčastěji ve volné přírodě, kde ji také můžete spatřit na odumřelých kmenech listnatých stromů jako je například dub, buk, ořešák, jasan, jíva, topol, nebo osika. Roste často v mohutných trsech, které váží někdy až kolem desítek kilogramů. Často ji pak můžete vidět růst i v několika různých vrstvách na sobě. Není asi žádným velkým překvapením, že je hlíva masožravá. Nepohrdne tudíž ani některými druhy hlístic. Svým nevšedním vzhledem zaujme téměř každého. Vydejte se proto po stopách hlívy ústřičné a jejích účinků.

Zasadit si ji můžete na zahradě či na balkoně

Pro úplné začátečníky je nejvhodnější zakoupit si takzvaný štěpkový substrát s naočkovanou sadbou, někdy také nazývaný hlívová zahrádka. Pro pěstování hlívy můžete použít jako substrát buď slámu nebo třeba piliny. Pokud se ale rozhodnete pěstovat hlívu přímo na dřevě, nic nezkazíte ani tím, když při výběru sáhnete po listnaté dřevinách jako je například buk, ořešák nebo vrba.

hlíva

Foto: Pixabay

Ani vlastní sadba hlívy není neuskutečnitelná

Vždy budete potřebovat čerstvou plodnici hlívy, čím bude plodnice čerstvější, tím to bude lepší i pro vás. Na mokrý karton, který jste ještě předtím nechali chvíli ve vodě, rozložte najemno nakrájenou nohu hlívy. Karton zaviňte tak, aby měla houba co největší možnost dostat se do kontaktu s povrchem. Důležitou roli bude hrát i teplota, ta by neměla spadnout pod 20 stupňů Celsia.

Zhruba za 7 až 10 dní můžete očkovat sadbou slámu či dřevo. Karton s podhoubím rozmělněte na menší kousky, smíchejte je spolu se slámou nebo naočkujte do dřeva.

Hlíva na dřevě

Bez dřevěných špalků se to neobejde, špalíky je potřeba nechat alespoň půl metru dlouhé a v průměru by měly dosahovat aspoň 20 cm. Špalky mohou být z topolu, jasanu, ořešáku anebo třeba i z osiky.

Očkujte je nejlépe do předem vyvrtaných otvorů. Špalky zabalte do pytlů, aby bylo možné udržet stálou teplotu kolem 25 stupňů Celsia. Konstantní teplota a vlhko budou pro úspěch rozhodující. Je třeba počítat s tím, že podhoubí ve dřevě se uchytí ve dřevě zhruba až za dva měsíce. Výsledek však bude stát určitě za to, hlívu chraňte před větrem a nezapomeňte i na dostatečnou zálivku.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/hliva-ustricna-leciva-houba-jak-pestovat

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-mate-radi-hlivu-ustricnou-navod-na-pestovani-na-slame-drevu-i-v-zakoupene-sadbe-40402308

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.