Chraňte dřevo před znehodnocováním a rozežíráním škůdci

Wood

Dřevokazní škůdci a různé druhy hub mají opravdu rády dřevěné plochy ke konzumaci. Jak ochránit dřevěné plochy a konstrukce před houbami a hmyzem? Vždy je to následek vaší nedbalosti a chyby při montování.

Nezapomínejte chránit dřevěné plochy

Absence nějaké prevence někdy přidá spoustu práce a času, ale zároveň vede k takovýmto situacím. Důležitá je i pravidelná kontrola a včasný zásah. Pokud uvidíte byť nepatrný náznak poškození, jednejte rychle a efektivně! Nejlepší je používat dřevo suché, které ani po určité době není vystaveno vlhkým podmínkám. Takové dřevo není pro škůdce atraktivní. A pokud dřevo naimpregnujete a ošetříte nátěrem, zvýšíte mnohonásobně ochranu.

Také je potřeba se věnovat ochraně domů před vrchním zatékáním. Kondenzací vzduchu a vzlínáním vlhkosti od země je zásadním faktorem pro ničení zárodků dřevokazných škůdců. Pokud i přes vaše snahy dojde k nahlodání, musíte podniknout kroky k tomu, aby se problém nerozšiřoval. Někdy stačí koupit silnější impregnaci a udělat další nátěry. V nejhorších případech musíte vyměnit celé desky.

Wood-destroying fungus
Foto: Unsplash

Seznamte se s dřevomorkou

Tyto houby jsou dokonalé, protože vydrží vegetovat po několik let. Jakmile jim vytvoříte vhodné podmínky pro rozmnožování, nic je nezadrží.

Dřevomorka domácí

Nejvíce si hoví na jehličnatém dřevě. Napadení poznáte podle hniloby dřeva, která se může přenést snadno na zdi a textilii. Dřevo mění barvu na tmavě hnědou, pevnost dřeva prakticky zmizí a rozpadá se. Pokud uvidíte toto dílo, odstraňte celé dřevěné plochy (0,5 – 1 m od výskytu, všemi směry). U trámů odstraníte větší plochy, ale podlahu musíte vytrhat celou. Zdravé dřevo chemicky ošetřete a nakonec naneste nátěry (pravidelně opakujte).

Pozn: V chemickém nátěru můžete dřevěné díly namáčet i několik dní. Nemusíte se toho bát!

Mezi další dřevokazné houby řadíme:

  • Outlovka – najdete ji v krovech. Nejméně agresivní jsou ligninovorní, které zanechávají bílou hnilobu dřeva
  • Koniofora sklepní – vyskytuje se na místech, kde se dřevo opírá o zeď a stojí na podlaze. Poznáte ji podle hnědé hniloby, která je zažraná vevnitř ve dřevě.
  • Trámovka – dokáže se dostat do trhlin ve dřevě a proto také dřevo rozežírá zevnitř
  • Pornatka Vaillantova – nejčastěji hoduje na jehličnatém dřevě, ve kterém je vlhkost vyšší jak 30%. Vytváří květy, které se živí celulózou.

Ať budete mít tu čest potkat jakoukoli ze zmiňovaných dřevomorek, likvidace se nijak neliší. Vždy musíte zasáhnout efektivně a bez milosti. Nakažené dřevo nepalte na otevřených ohních, protože  dochází k rozšiřování spor. Nejlepší je si zavolat firmu, která se specializuje na nakládání s nakaženým dřevem.

Jaké známe dřevokazné brouky

  • Tesařík krovový
  • Červotoč proužkovaný
  • Dřevokaz čárkovaný
  • Pilořitka velká
  • Dřevokazný mravenec

Proti dřevokazným broukům, či hmyzu, se bráníme prevencí, kterou musíme dodržet do sebemenšího detailu. Pokud se při výstavbě a údržbách dopustíte nedbalosti a nedodržíte postupy, můžete se těšit na návštěvu některého ze zástupců. Naučte se udržovat klima pro sebe a přitom nevytvářet dobré podmínky pro broučky.

Použité dřevo ke stavbě musíme impregnovat a ošetřit dalšími nátěry. Tím se zamezí průniku vlhkosti do dřeva a pak stačí udržovat rozumnou míru vlhkosti.

Nejčastěji se budeme potýkat se škůdci u starších staveb, které se musí renovovat a asanovat. Zde se už berou vzorky na otestování. Laboratoře upřesní, o jaké škůdce jde a pokud tu nějací škůdci vůbec jsou. I ve zdravém dřevě se mohou objevit zárodky.

Na červotoče ve velkých budovách se vyplatí používat přípravky jako je Lignofix, Pentalidol, Xylamon a Červostop. Kdy probíhá injekční aplikace do dírek ve dřevě. Dokážete si představit, kolik času to zabere?

Zdroje info: ceskestavby.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Unsplash