Vsaďte na sezonní barvy v interiéru!

Obývací pokoj

Připadá vám interiér vaší domácnosti fádní? Tak ho obměňte! Hotové zázraky udělá prostá obměna bytového textilu.

Kusové koberce, ubrusy, prostírání, záclony a závěsy, čalounění, dekorační látky i polštářky. To vše souhrnně nazýváme pojmem bytový textil. Jeho úloha je funkční i estetická.

Závěsy, kusové koberce a dekorační polštářky

Závěsy sice primárně zatemňují místnost, ale také se bez problémů mohou stát v závislosti na svém materiálu, barvě a vzoru jejím středobodem. Stejně jako kusové koberce. Čistě dekorační roli mívají polštářky, kterými zdobíme sedací soupravy, gauče a mnohdy i postele v ložnicích. To ale neznamená, že v interiéru plní jakousi podružnou roli. Tak tomu není. Právě správně zvolená dekorace v daném pokoji navozuje určitou atmosféru. Na tuto funkci bytového textilu se v následujícím článku zaměříme.

Zaměřeno na barvy

V souvislosti s atmosférou vyzařovanou bytovým textilem největší roli hrají barvy. Ty na nás, především naši psychiku působí mnohem více, než si mnozí uvědomují. Například teplé barvy, jako jsou červená oranžová a žlutá, povzbuzují, barvy studené, tedy modrá, zelená a fialová vedou spíše k pasivitě. Z těchto důvodů jsou teplé barvy vhodné do pracoven, jídelen a dětských pokojů a barvy studené do ložnic. Řeč je přitom nejenom o barvách stěn, tedy výmalbě, nýbrž také právě zmíněných bytových textiliích. Pokud se například obáváte žlutých stěn v kuchyni, dopřejte jí třeba žluté rolety, ubrus či prostírání. To samé platí pro povlečení v ložnicích, dekorační polštářky v obývácích a kusové koberce v dětských pokojích.

Kuchyně Foto: Pixabay

Barvy podle sezóny

Dalším pojmem jsou barvy sezonní. Interiérová barvová typologie v tomto smyslu rozeznává barvy jarní, letní a podzimní a zimní. Jemné barvy, pastelové a vodové jsou barvami jarními. Jemně žlutá evokující svěží jarní slunce, světle modrá jasnou oblohu, zelená první jarní trávu. Jaro v interiéru proto přivítáte právě těmito barvami na bytovém textilu. A s příchodem léta jarní barvy vyměňte za ty letní. V nich podle feng shui dominuje prvek ohně. Letní barvy, to je proto celá plejáda barev ohnivých, které do interiéru vnášejí pocit radosti. Inspirujte se barvami květů v přírodě. Jaké v ní převažují? Růžová, červená, vínová, nachová, purpurová a teple fialová. Podzimní barvy, to pak jsou především zemité odstíny, tedy okrová, rezavá, oranžová, bordó červená a čokoládově hnědá. A zimu nejvíce navozují smetanová, písková, šedá, cihlové a hnědá.

Nepodceňujte vzory

Stejně dobře jako barvy v interiéru působí vzory. Jaro proto přivítáte dekoračními polštářky či ložním povlečením s motivy jarních květin. A v dětských pokojíčcích se budou skvěle vyjímat polštářky s kuřátky, koťátky a dalšími mláďátky. Jaké jsou typické letní motivy? Opět se inspirujte v přírodě. Krásné jsou třeba rudé pivoňky na dekoračních polštářcích či prostírání. Pozornost upoutají také velké zelené listy a drobné ovoce. Ložní povlečení v tomto případě můžete mít poseté desítkami drobných kvítků, nebo na něm bude dominovat jeden obří květ. Proč ne? Až se vám přestane líbit, vyměníte ho za jiný. A tímto způsobem vybírejte i motivy podzimní a zimní. Co je typické před nadcházející zimou? Například zažloutlé javorové květy. A pro zimu samotnou zase třeba motivy jelínků, sobů či sněhových vloček.

Aby doma bylo skutečně nejlíp

Výhodou bytového textilu je jeho cenová dostupnost. Zatímco velké kusy nábytku, jako jsou sedací soupravy, pohovky a křesla si pořizujeme párkrát za život, bytový textil můžeme obměňovat několikrát do roka. Závěs, kusový koberec i dekorační polštářek v interiéru vyměníte snadněji než celou sedací soupravu. Máte-li proto pocit, že je interiér vaší domácnosti zralý na změnu, nakupte dekorační látky a jděte do toho. Ve svěžím interiéru se vám bude dobře žít. Doma vám zkrátka skutečně bude nejlíp.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.