Máte u sebe staré dřevo? Zbytečně ho nepalte, ale chytře využijte

Wood beam

Vlastníte staré dřevo, které bylo postaru katrované a hoblované? Sice to už necítíte, ale stále voní a nabralo i trochu té staroby. Ale stále si zachovává zajímavé tvary a vzory, které sebou nesou určité kouzlo.

Využití starší dřevěné budovy k demolici

Co si s ním počít, když ho nemáte a třeba ani nechcete spálit? A neplánujete, že byste takové dřevo využili z praktické stránky, přitom vám neustále chátrá pod rukama?

Tyto starší kousky dřeva můžete využít i při rekonstrukcích historických částí budov, nebo se použijí k opravě interiéru. K použití by mohly být i části, které máte momentálně nachystané u pily a později byste je spálili. Za darované dřevo dostanete zaplaceno nebo se můžete domluvit na demolici staré dřevěné konstrukce zadarmo.

Budova k demolici
Foto: Unsplash

Záleží jen na tom, kolik bude práce a o jak kvalitní materiál by šlo. Znáte to, některé dřevo je bezcenné, protože nemá vhodné vlastnosti a některé je velmi drahé, protože má vše, o čem mohou lidé jen snít. Například si vezmeme staré prkenné podlahy, které mají nejvyšší cenu, když jsou sešlapané, protože při rekonstrukci skvěle zapadnou do interiéru. “ Napodobení užívání v tehdejších dobách “. Cena se tedy odhaduje hned na první schůzce po prohlídce.

Pokud bude v takové situaci, kdy musíte zbourat starou dřevěnou konstrukci, první, co vezmete do ruky, nesmí být pila, palice a sekera, nýbrž telefon a zajímat se o prodej, ať z toho taky něco máte ne!

Jaké dřevo se nejčastěji prodává?

Největší poptávka je po dubovém, smrkovém a borovicovém dřevě. V některých vzácných případech i o modřínové a bukové dřevo. Nejžádanější a preferovanější jsou konstrukce, které byly vyráběny ruční tesařinou a práce je starší jak 80 let a více. Někdy se poohlídnou i po katrovaných a hoblovaných trámech, fošnách a prknech. Ve dřevě by měly být stopy po červotoči, ale ne po tesaříkovi!

Zájem se rozmohl o dřevěné střešní konstrukce, podlahy a stropy, nebo o sluncem obarvená prkna ze stodoly. Kvalitní trámy musí být v obdélníkovém tvaru bez otesávání.

Zdroj: ceskestavby.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Unsplash