Čas na sběr tymiánu. Jak efektivně využít toto přírodní antibiotikum

tymián

Proč si nasbírat tymián? Rostlinu využijete v kuchyni i jako léčivku. Své zastoupení má v léčitelství. Prozradíme vám, kdy se vydat na sběr i to, jak následně využít rostlinu doma k vašemu prospěchu. Tymián si rozhodně zaslouží pozornost.

Historie rostliny sahá až do dob před 4000 lety. V léčitelství tymián byl považován coby penicilin chudých. Jedná se o jednu z provensálských bylin. Pochází ze Středomoří. Je ovšem rostlinou typickou pro oblast Provence.

Roste planě, především na suchých půdách, ale i polích, zahradách. Dorůstá do výšky zhruba 40 cm. Starší rostliny mají lodyhu u země dřevnatou, vytvářejí poléhavé keříky, ze kterých mnohdy vznikají celé koberce. Jde o vytrvalou rostlinu, která může růst na jednom místě po mnoho let.

Letní období je ideální na sběr

Tymián má drobné lístky, stejně jako nachové květy. Kvete od května do června. Vhodná doba sběru je v průběhu léta, a to zejména za suchého počasí. A to z důvodu, že rostlina sbíraná za vlhka a v chladu nemá v sobě tolik účinnosti. Sbírají se květy a listy, a to před květem.

Denní dávka tymiánu by neměla ovšem přesáhnout 10 g. V opačném případě může dojít k předávkování. Rostlina není vhodná pro těhotné a kojící ženy, rovněž pro osoby trpící zánětem střev nebo se slabým srdcem.

Blahodárné účinky provensálské rostliny

Tymián je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Obsahuje vonné silice s účinnými složkami, dále třísloviny, flavony a další prospěšné látky. A právě díky obsaženým látkám usnadňuje trávení, má dezinfekční a antiseptický účinek. Pomáhá léčit horní cesty dýchací, černý kašel, astma, bronchitidu, astma, ale také nadýmání, průjmy, střevní a žaludeční křeče. Tymián je účinný na plísně, bakterie, střevní mikroflóru, revmatismus, chudokrevnost. Je používán i na cukrovku.

bylina

Foto: Pixabay

Využití vnitřně i zevně

Kromě použití při vaření coby zdravého koření, tak pomůže při mnoha problémech. Nejčastější formou vnitřního užití je čaj, nálev, tinktura.

Zevně lze použít na obklady při hnisavých a špatně se hojících se ranách, jako kloktadlo proti zánětu hrtanu a ústní dutiny či ústní vodu na afty, bolavé dásně. A pokud vás trápí úzkost, deprese, tak si naplňte polštář tymiánem. Zklidní jak vaše tělo, tak i duši.

Zdroj: dumazahrada.cz, mojebylinky.cz

Náhledové foto: Pixabay