Pohybová čidla: jaký je rozdíl mezi mikrovlnnými a PIR senzory

světlo

Osvětlení spojené s pohybovým senzorem je v poslední době stále oblíbenější a uplatňuje se jak v exteriéru, tak v interiéru. Při pořizování takového osvětlení stojí zákazník před rozhodnutím, jaký senzor si pořídit. Dva základní druhy jsou senzory mikrovlnné a senzory PIR. Jaký je mezi nimi rozdíl?

PIR senzory

Pod označením PIR se skrývají infračervené senzory. Pohyb detekují tak, že sledují změny v infračerveném záření v prostoru, který sledují. Jinými slovy měří teplotu v celém prostoru. Čidlo, tedy přísně vzato nepozoruje přímo pohyb, ale teplotní změny, které pohyb nějakého objektu způsobí.

Jejich výhodou je vysoká citlivost i nízká spotřeba energie. Naopak, nevýhody spočívají v relativně malém dosahu i v tom, že čidlo může být zmateno změnou teploty okolí.

čidlo

Foto: Pixabay

Mikrovlnná čidla

Druhou možností je použití mikrovlnných čidel. Ta fungují na principu tzv. dopplerova jevu. Čidlo přímo vysílá mikrovlnné signály a sleduje jejich změny poté co se odrazí od pohybujících se objektů. Na rozdíl od infračervených objektů jsou schopny detekovat pohyb i za stěnou, nebo jinými neprůhlednými předměty. Mají také delší dosah.

Nevýhodou je větší spotřeba energie a nezávislost na teplotních změnách v okolí. Je třeba počítat s nižší citlivostí. V tomto případě je však nejednoznačné, zda se jedná o výhodu či nevýhodu. Problémem PIR čidel je totiž častá nechtěná detekce například pohybujících se rostlin, nebo malých zvířat.

Závěr

Rozhodování mezi mikrovlnným a PIR čidlem tak závisí spíše na konkrétní aplikaci a na tom co od něj chceme a očekáváme.

Zdroje informací: https://caterlux.medium.com/guide-to-understand-pir-sensors-and-how-they-work-f369f67d4a4b

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.