Araukárie je nejhezčí Vánoční stromek, který lze pořídit

Araukárie

Vylepšete si letos ten nejhezčí stromeček! Živý stromek se po vánočních svátcích nemusí hned vyhodit či spálit. Blahočet ztepilý, známý také jako blahočet různolistý, je velmi odolný jehličnan, který můžete pěstovat v domácnosti po celý rok. Jako jediná rostlina překonává očekávání, jeho jehlice nepíchají, a pokud ho dokonale nazdobíte, může být uspokojivou volbou ke klasickému vánočnímu stromku. Pozor si však dejte na elektrické vánoční dekorace, která mohou jemné jehličky spálit…

U nás nemá šanci přežít zimu

Araukárie je prastarý stálezelený strom, který se dříve pěstoval po celém světě. V současnosti ho ve volné přírodě objevíte v Austrálii, na Zélandu a v Jižní Americe. Ve svých podmínkách se může vyvinout až do výšky 50 metrů a dožít se několika desítek let.

V našich klimatických podmínkách se Araukárie může vyvíjet v domácích podmínkách nebo v květináči v obchodním centru. V létě, kdy jsou teploty vyšší, ho lze přesunout na balkon, terasu nebo pod okna. Jeho výhodou je pravidelný růst a při správné péči může dosáhnout výšky až 120 cm. Výběrem velikosti květináče můžete ovlivnit, jak velký bude váš blahočet.

Snažte se doma nemít příliš velké teplo

Navzdory tomu, že Araukárie vypadá křehce, je výjimečně odolná a zvládne ho vypěstovat úplně každý. Základem je objevit vhodné místo s dostatkem prostoru. V případě, že stromeček umístíte do rohu, poroste nakřivo! Ideální je místo se stálou teplotou a rozptýleným světlem, kam přímo nedopadá sluneční světlo. V létě rostlině vyhovuje typická pokojová teplota, ale v zimě je nejlepší pokojová teplota kolem 8 stupňů Celsia, protože potřebuje chladnější teplotu na přezimování. Nesnáší přetopené a suché místnosti!

Zálivka by měla být pravidelná a jednou za 14 dní by měla rostlina dostat i menší množství hnojiva. Rostlinu zalévejte převařenou vodou nebo dešťovou vodou a průběžně vylévejte přebytečnou vodu, která zůstala v podmisce. Přelévání a přesušení může mít smrtelné následky, které se projeví opadáváním spodních větví nebo opadáváním jehličí.

Araukárie 2
Foto: Pixabay

Špatně snáší jakékoliv změny

Rostlinu přesazujte na jaře někdy v době, kdy začne kvést, a až tehdy, když je to nezbytně nutné. Vysaďte ji do výživného, dobře propustného a kyselého substrátu a vyberte květináč o pár centimetrů větší než ten první. Dávejte pozor, abyste poškodili kořenový bal a zasadili blahočet ve stejné hloubce. Drenáž u dna květináče je rovněž nutná, aby kořeny zůstaly suché.

Zdroje info: maidforyou.com, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay