Zavlažování skleníku jednoduše, snadno a automaticky

Zavlažování skleníku

Ať chcete pěstovat jakékoli rostliny, venkovní, vnitřní nebo skleníkové, vždy mají jedno společné – všechny potřebují vaši péči a pravidelné zavlažování. Venkovní rostliny se mohou spoléhat na rosu nebo pravidelné deštíky, ale co ty skleníkové? Těm je potřeba dodávat dostatečné množství umělé závlahy v pravidelných intervalech. To může majitele značně omezovat, protože musí být přítomen vždy tak, aby pravidelné zalévání stihl. Jak si tuto práci zjednodušit a jak současně uspořit množství vody? Odpovědí na tuto otázku jsou závlahové systémy, které ušetří i čas a námahu. Zavlažování pak probíhá i bez osobní přítomnosti majitele.

Od tradičních metod k automatice

Volba metody, kterou budete zavlažovat, závisí na velikosti skleníku. Pokud vám stačí malý skleníček nebo jen fóliovník, můžete samozřejmě zalévat odstátou vodou ze sudu nebo si vytvořit automatický systém či mikrozávlahu. Ve větším skleníku mikrozávlahu nebo automatický systém oceníte určitě. Ve stavbách větších rozměrů však svěřte vybudování závlahového systému odborníkům. Mějte na paměti, že každý z těchto systémů a způsobů závlahy má svá pro a proti, která při rozhodování musíte vzít v úvahu.

Co získáte automatickým zavlažováním skleníku

Pokud pořídíte automatický zavlažovací systém či mikrozávlahu, získáte čas bez omezení. Nebudete muset tolik organizovat program dne a myslet na to, že ještě musíte zalít rostliny ve skleníku. I když nebudete přítomni, časovací zařízení bude samo otevírat a zavírat přívod vody a čidla u rostlin se postarají o optimální příjem. Jediné, na co musíte dát pozor, je dostatečné množství vody v nádrži, ze které se bude čerpat. K regulaci slouží plovákové ventily umístěné v nádržích nebo u vodovodu. Pokud máte prostor a dostatek nádob, lze doplňovat i samospádem. Nevhodné je zalévání přímo ze studny nebo vodovodu, chladná voda rostlinám rozhodně neprospívá.

Kapková závlaha a mikrozávlaha

Kvalitu vody je potřeba sledovat i tehdy, rozhodnete-li se pro mikrozávlahu či kapkovou závlahu do skleníku. Výhodou těchto systémů je to, že rostlina dostane pouze optimální množství vody. Tu vede potrubí zakončené zavlažovačem nebo kapkovačem. Kapková závlahaKapková závlaha zaručuje, že rostlina bude závlahu dostávat postupně a jen v požadovaném množství. Pro tento typ systémů musí být voda čistá a v dobré kvalitě, aby nedocházelo k ucpání. Řešením pro malé množství rostlin nebo pro vnitřní použití nabízí zavlažování pomocí pet lahvezavlažování pomocí pet lahve, na kterou umístíte adaptér. Ten se postará o pravidelný a dostatečný přívod vláhy přímo k rostlině.

Závlahové systémy využijete i na terase

Máte větší množství rostlin v truhlících nebo květináčích na terase a namáhá vás každodenní ranní nebo večerní zalévání? I zde lze vše vyřešit automatickým zavlažováním. Rostliny takovou péči ocení, květiny budu nádherně kvést a vaše dřevěná terasadřevěná terasa bude oázou klidu i elegance. Zavlažovací systém podpoří růst, rostliny budou kvalitnější a květy bohaté. Zde vám pomohou i hobby stavebnice, ve kterých získáte hadice a rozvodná potrubí, základní přístroje, regulátory, koncovky a další doplňky, které vám zaručí pohodlné užívání.

Zdroje info: https: tropf-blumat.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.