Zateplení domu svépomocí? Víme, s čím je třeba počítat!

Svépomocné zateplení domu je v mnoha ohledech lákavé, zvláště může-li se někdo ve vaší rodině pochlubit zkušenostmi z oblasti stavebnictví. Celý proces však zdaleka není jen o precizně provedené práci, ale také řádné přípravě a zvolení správného zateplovacího izolantu skutečně na míru.

Jednoduchý propočet nestačí

Jako základ se u většiny běžně zateplovaných domů používá běžný polystyren o síle 50-100 mm. Vypadá to jednoduše a takto zateplená stěna se sice na první pohled tváří jako nízkoenergetická, brzy se však začnete potýkat s nepříjemnými obtížemi, jako například:

  • kondenzace vlhkosti ve zdivu
  • vyšší náklady na topení oproti původním propočtům
  • pocit chladných stěn
  • dlouhá návratnost investice

Pro zateplení výše uvedeného typu zdiva je nejlepší paropropustný zateplovací systém a izolant v tloušťce 100-150mm, což ovšem nemusí být dogma – mnohé chytré zateplovací systémy dokáží díky použití specializovaných materiálů snížit svůj objem skutečně na minimum a jako bonus vám garantovat zařazení vašeho domu do příslušné energetické třídy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co je ještě třeba zařídit?

Ale výběrem toho správného zateplovacího systému ještě celá anabáze nekončí. Budete muset počítat ještě s:

  • nastudováním speciálních technologií a postupů – špatně provedené zateplení totiž razantně ztrácí na účinnosti
  • sjednáním ostatních řemeslníků, jako jsou klempíři, lešenáři či elektrikáři
  • zajištěním odvozu suti ze stavby, pronájem lešení a nezbytného nářadí

Vzhledem k výše uvedeným okolnostem bývá pro mnoho lidí lepší sjednat si na zateplení domu odbornou firmu. Za svou investici získají na oplátku 100% garanci prováděných prací, rychlejší dobu realizace a mnohdy i úsporu při pořizování kvalitního zateplovacího materiálu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.