Záložní zdroj energie je čím dál potřebnější

Elektrocentrála

Bydlíte-li v oblasti, kde často dochází k výpadkům proudu, možná jste se už někdy v minulosti zamysleli nad tím, zda domů nepořídit záložní zdroj elektřiny. Dost možná jste ale tento nápad dostali až v poslední době. Epidemie koronaviru, válka na Ukrajině a neustále se zdražující energie přiměly mnoho lidí počítat i s nejrůznějšími krizovými scénáři.

Elektrocentrála a její využití

Elektrocentrála slouží jako záložní zdroj. V případě výpadku elektrického proudu může poskytnout energii pro kotel, ventilaci, čerpadlo, ovládání vrat i důležité elektrospotřebiče. Nemusíte se tak bát, že v případě výpadku elektřiny budete doma mrznout nebo mít naopak strach z toho, že rozmrznou všechny vaše zásoby jídla uložené v mrazícím boxu. Elektrocentrály mohou sloužit i jako zdroj elektrické energie tam, kam elektřina vůbec nebyla zavedena.

Umístění elektrocentrály v domě

Elektrocentrály bývají nejčastěji umisťovány do garáže, sklepa nebo skladu. V případě umístění na zahradě, je nutné zajistit, aby na záložní zdroj nepršelo. S bateriovými elektrocentrálami je to z hlediska umístění snazší, u těch benzínových a dieselových je třeba myslet i na hluk a zplodiny.

Výhoda benzínových a dieselových elektrocentrál však spočívá v tom, že zpravidla bývají výkonnější. Dieselové elektrocentrály nacházejí často využití v místech, kam vůbec není přiveden elektrický proud.

Jak vybrat vhodnou elektrocentrálu

Jak na výběr elektrocentrály? Nejprve si ujasněte a zjistěte, která zařízení budete připojovat a jaký proud tato zařízení preferují. Pokud budete chtít připojit i nějaké třífázové spotřebiče, je nutné pořídit centrálu třífázovou. V opačném případě vám stačí ta jednofázová.

Dále je třeba alespoň orientačně spočítat, jaký výkon od záložního zdroje potřebujete. To zjistíte sečtením příkonů všech zařízení, která plánujete připojit. Výkon elektrocentrály je udáván v kVa (kilovoltampérech).

U jednofázových generátorů platí, že 1 kVa = 1 kWh (kilowatthodina), u třífázových se 1 kVa = cca 0,8 kWh. Máte-li rodinný dům (a netrváte-li na napájení všech zařízení, ale jen těch nejdůležitějších), pravděpodobně pro vás bude dostačující centrála o výkonu 4 až 6 kVa.

Elektrocentrála se může spouštět manuálně nebo automaticky prostřednictvím ATS (Automatic Transfer Switch). V prvním případě musíte stisknout vypínač, otočit klíčkem nebo použít startovací šňůru, v druhém případě nemusíte dělat nic. Pokud tedy například v době výpadku elektrického proudu nejste doma, nemusíte se obávat, že by důležitá elektrická zařízení zůstala bez proudu.

V neposlední řadě doporučujeme, abyste si vybrali generátor s kvalitním motorem. Jen tak si můžete být jisti, že vám bude dlouho a spolehlivě sloužit. Motor ovlivňuje také stabilitu výsledného napětí. Mezi kvalitní motory patří například ty od firmy HONDA.

Invertorová elektrocentrála

Invertorová elektrocentrála neboli invertor patří mezi nejlepší varianty. Je velmi tichá, lehká a vysoce výkonná, umí napájet i citlivá zařízení jako jsou například počítače nebo televize. Digitální invertorové elektrocentrály jsou zkrátka kvalitním a bezpečným zdrojem elektrické energie.

Náhledové foto: Hahn-profi.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.