Zahradní jezírko je krásné, potůček je ale ještě lepší

potůček

Vodní plocha je na zahradě pravým požehnáním. Nejen, že krásně vypadá, celkově vytváří dokonalé prostředí pro relaxaci a přemýšlení. Kromě toho také vytváří na svých okrajích nový ekosystém podporující růst některých rostlin i přítomnost určitých živočichů. Většina lidí volí pro svoji zahradu přítomnost malého jezírka. Ještě zajímavější je však zahrada obohacená o krásně zurčící potůček.

Co když nemám vodu?

Pro zbudování zahradního potůčku jsou třeba dvě základní věci: voda a spád krajiny. Pokud máte na zahradě zdroj vody a k dispozici je také výškový rozdíl, máte vyhráno. Ta druhá podmínka je přitom ve skutečnosti důležitější než ta první. Výškový rozdíl lze totiž uměle vytvořit jen za cenu velmi vysokých nákladů a výsledek navíc nikdy nevypadá příliš přirozeně.

Pokud tedy disponujete pouze zahradou rovnou jako placka, volte spíše než potůček staré dobré jezírko. V opačném případě se ale můžete do budování potůčku směle pustit. Pokud máte k dispozici zdroj vody, stačí jí svést do nového koryta. Častější je ale případ, kdy je třeba využít uzavřeného oběhu vody s pomocí čerpadla.

zahrada

Foto: Pixabay

Na co si dát pozor při stavbě umělého zahradního potůčku  

Nejdůležitější věcí při stavbě zahradního potůčku je správně připravit jeho koryto. Nestačí samozřejmě jen vykopat strouhu, neboť voda v ní by byla kalná a nenaplňovala by naši představu o dokonalém místě pro relaxaci a meditaci.

Břehy potůčku se vyplatí zpevnit dřevem a koryto bude třeba vyložit nepropustnou fólií, která je k tomuto účelu určena. Fólii samozřejmě překryjte oblázky. Tato kombinace zajistí krásně čistou vodu. Je samozřejmě na místě obohatit koryto o kaskádu, která mu přidá na zajímavosti.

Koryto potůčku by mělo být lemováno vhodnými rostlinami. Jedná se především o rákos, blatouch, pomněnku nebo devětsil. Spektrum vhodných rostlin je samozřejmě širší a volba těch správných závisí na konkrétní podobě zahrady. Ideální je poradit se s profesionálem v oboru.

Potůček by měl končit v zahradním jezírku, ze kterého bude vodu vracet „na start“ čerpadlo (při jeho výběru pozor na to, aby bylo schopné čerpat i mírně znečištěnou vodu). Mimořádně efektní je potom decentní osvětlení potůčku.

Jedinou nevýhodou umělého zahradního potůčku je fakt, že před příchodem prvních mrazů nesmíte zapomenout na důsledné vypuštění potrubí. V opačném případě byste o něj mohli přijít.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-si-v-zahrade-vybudovat-umely-potok-25328.html

https://www.living.cz/privedte-do-vasich-zahrad-zahradni-potucky/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.