Zahradní cestu lze vydláždit i na sucho

Zahradní chodníčky a dlážděné cesty zjednodušují pohyb na zahradě a na rozdíl od vyšlapaných cestiček v trávě mohou také dobře vypadat. Způsobů, jakými je lze realizovat je celá řada, od písku, štěrku a mulče, přes dláždění až po beton. Výběr konkrétního typu záleží vždy na uvažovaném účelu cesty, stejně jako na vkusu a preferencích stavitele. Pokud padne volba na dláždění, stojí za to vzít v potaz i možnost tzv. suchého dláždění, které má oproti klasickému lepení dlaždic na beton několik nezanedbatelných výhod (a také několik nevýhod).

Dláždění na sucho

Dláždění na sucho není žádným nejnovějším výkřikem nejmodernějších technologií, jedná se naopak o jeden z nejstarších způsobů konstrukce cest, který se používal již ve starověku. Princip dláždění na sucho je snadný, dlaždice či jiné prvky cesty (typicky opracované kameny) se pokládají na předem připravené pískové či štěrkové lože. Z podstaty věci plyne, že zásadní důležitost má především příprava podloží, právě tou je třeba začít.

Prvním krokem je odstranění svrchní vrstvy zeminy, vyrovnání vzniklého prostoru a jeho zhutnění pomocí vibrační desky. Doporučit lze také instalaci podpovrchové drenáže. Následně je třeba nanést dostatečnou vrstvu kameniva, na nějž se sype poslední podkladová vrstva písku či štěrku. V závislosti na tom, zda půjde o chodníček anebo příjezdovou cestu pro auto by měla mít vrstva kameniva 10-20 cm. Dodržet je potřeba také dvouprocentní spád.

Posledním krokem je potom zhutnění pískové vrstvy a pokládka prvků dlažby, samozřejmě mezi předem osazené obrubníky. Již v jejím průběhu je doporučeno vysypávat spáry a zabránit tím v pohybu již umístěných prvků. Položená dlažba se potom opět zhutní vibrační deskou z ochranným gumovým krytem.

01_garden

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výhody a nevýhody dlažby na sucho

První výhoda suchého dláždění spočívá v relativní jednoduchosti procesu, odpadá náročné sázení dlažby do betonu nebo její lepení. Dlažbu lze také snadno rozebrat, opravit, vyměnit poškozené části apod. Nevýhodou je přece jen nižší stabilita a také fakt, že dlažbě může způsobit značné problémy voda. Časem se mohou také vytvořit nerovnosti související s nerovnoměrným sesedáním dlažby.

Dláždění na sucho je nicméně zajímavou metodou, která má na zahradě své místo. I s její pomocí lze vytvořit pěkně vypadající zahradní cestičky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.