01_hrib

Máte rádi houby? Na zahradě lze pěstovat i hřiby

Pokud patříte k milovníkům smaženice nebo si rádi pochutnáte na voňavé bramboračce s čerstvými houbami, pak máte dvě možnosti: vyrazit do lesa, anebo se pokusit houby vypěstovat přímo na zahradě. A i když pěstování hřibů nepatří mezi typické zahrádkářské aktivity, možné to rozhodně je. Pokoušet by se o to však měl jen člověk s velkou trpělivostí. Odměnou mu za ní bude nevšední ozdoba zahrady a samozřejmě také přísun čerstvých hub pro jeho kuchyni.

Houby a stromy: nerozlučné partnerství

Existují houby, které dokáží sami rozkládat organický materiál přítomný v půdě, jedná se především o žampiony či pýchavky. Tyto houby tak není příliš složité vypěstovat, pokud ale chcete na zahradě hřiby, kozáky, nebo třeba křemenáče, bude to trochu složitější.

Lesní houby totiž potřebují ke svému životu stromy. Jejich vzájemné partnerství – odborně nazývané mykorhiza – je fascinujícím příkladem spolupráce dvou zcela odlišných druhů. Houby a stromy si prostřednictvím podhoubí a kořenů navzájem vyměňují důležité živiny a organické látky. Houba zde není parazitem, ale plnohodnotným partnerem.

Zkušení houbaři dobře ví, kde která houba roste a v lese vždy neomylně zamíří na to správné místo. Důvodem je právě mykorhiza. Druh stromu, typ půdy, okolní vegetace – to vše má vliv na to, zda houba bude na tom či onom místě růst či nikoliv. A pokud chcete sbírat hřiby na zahradě, ty správné podmínky jí musíte zajistit.

02_hrib

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak sázet houby?

Základní předpoklad je tedy jasný, budete na zahradě potřebovat stromy. Ideální je kombinace několika jehličnanů a okrasných listnatých dřevin. Další podmínkou je vhodná půda, to ale laik jen těžko dokáže posoudit, je třeba to zkrátka zkusit.

Z lesa si proto doneste buď odřezky hub nebo mech, ve kterém lze očekávat spóry hub. O něco snazším a jistějším způsobem je koupit si práškovou směs pro pěstování hub, která obsahuje zárodky hned několika druhů hub. To je výhodné, neboť je větší šance, že se některý z nich ujme. Houby „vysazujeme“ do dostatečně vlhké půdy blízko stromů do hloubky 10 – 20 cm. Ideální je sázet na jaře či v létě tak, aby teplota neklesala pod 10°C.

Vždy je třeba mít na paměti, že zahradní pěstování lesních hub je podnikem bez záruky. Úspěch se často nedostaví a je třeba začít nanovo. Máte-li ale podnikavého ducha, proč to nezkusit?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *