Výroba domácí purpury je opravdu snadná – ingredience si vyberete podle sebe

bylinky

Výroba domácí purpury je opravdu snadná – ingredience si vyberete podle sebe. Purpura patří mezi neodmyslitelnou součást českých Vánoc. Tu nejvonnější však nemusíte kupovat v obchodech.

Jak vyrobit domácí purpuru pro tu pravou vánoční pohodu

Vánoční purpura k českým tradicím vánočních svátků neodmyslitelně patří. Dost možná za to může populární písnička od Karla Gotta, která se v rádiích stále hraje, ovšem příjemná vůně linoucí se domácností ohřeje srdce i toho největšího odmítače svátků – to je zkrátka fakt. A jak si purpuru vyrobit pěkně doma, bez jakýchkoliv chemických přísad a jiných nežádoucích ingrediencí?

Jak si namíchat purpuru

Pro začátek si zvolte ingredience, ze kterých by se měla skládat. Jejich výčet je poměrně dlouhý, takže si pamatujte, že rozhodně nemusíte použít všechny. A do jakých kategorií tedy zabrousit? Po ruce byste vždy měli mít alespoň jednu položku z níže vypsaných kategorií.

Sušené bylinky do purpury

Jejich výčet je poměrně obsáhlý. Můžete vsadit jak na ty tradiční tuzemské, tak i na ty exotické. Vhodné jsou například: máta, levandule, citronová verbena, bazalka, šalvěj, majoránka, vratič, meduňka, tymián, estragon, koriandr, rozmarýn, oregano, mateřídouška, yzop, pelyněk atd. Stačí si jen vybrat ty, které vám nejlépe voní.

bylina

Foto: Pixabay

Semínka do purpury

Ovšem výčet suchých složek stále ještě není kompletní. Do purpury totiž mohou přijít i různá semena. Skvělé jsou například tyto druhy: fenykl, nové koření, anýz, kmín, římský kmín apod.

Sušené květy do purpury

A aby vše vypadalo krásně a zároveň se ještě více rozvonělo, mohou vám skvěle pomoci i sušené květy různých bylin¨. Mezi ty nejlepší patří: měsíček, levandule, kopretina, chryzantéma, heřmánek, chrpa, růže, sléz, šalvěj, šeřík, sedmikráska, vřes atd.

Koření do purpury

Základem každé purpury by měla být skořice. Ideální je k tomuto účelu pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum), která velmi jemně a příjemně voní a neštípe v nose. Ovšem nahradit ji může i mnohem levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie. Spolu s ní se do purpury hodí i hřebíček, badyán, kardamom, sušený zázvor či kurkuma, muškátový oříšek atd.

Sušené bylinky pro vánoční náladu

Ale stranou nesmí zůstat ani bylinky, které jsou okrasné listem, ovšem obvykle se až tak často to směsí nepoužívají. Jde především o různé sušené listy: borůvčí, maliní, ostružiní apod. Ale velmi dobře lze použít i listy z jahodníku nebo třeba ty eukalyptové, jež bývají poslední dobou často součástí vázaných kytic. A důležité je i jehličí nebo rovnou celé menší větvičky z jehličnanů. Právě jejich pryskyřičnatá vůně dodá purpuře ten správný šmrnc.

Jak si vyrobit purpuru

Nejdříve všechny ingredience, které ještě si zvolili, rozdrťte například v hmoždíři. Ovšem pokud si chcete usnadnit práci, můžete použít i docela obyčejný mixér. Směs promíchejte a přidejte několik kapek libovolného éterického oleje. Vše nasypte do dobře uzavíratelné nádoby a nechte alespoň týden odležet. Nakonec stačí purpuru jemně zahřívat na plotýnce nebo v aromalampě a uvidíte, jak vám domov krásně provoní.

 

Zdroj: https://bydleni.instory.cz/2376-vonave-kouzlo-ceskych-vanoc-vyrobte-si-domaci-purpuru.html, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-udelat-purpuru-30001213.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.