Jak vyčistit spáry mezi obkladačkami a dlaždicemi? Snadno a bez chemie s domácími ingrediencemi

dlaždice

Spáry mezi dlaždicemi i obkladačkami se špiní velmi rychle. Znamená to pro vás věčný boj? Nechce se vám do toho a raději se snažíte tento problém nevidět? Prozradíme vám jednoduché a účinné způsoby, jak se s tím vypořádat snadno a rychle. Veškeré ingredience máte doma. Můžete se do toho pustit hned.

Spáry lze vyčistit jednoduše, rychle, aniž byste u toho strávili celý den a museli pořídit drahé přípravky. Poradíme vám, jak na to. Lze to bez chemie a většinu osvědčených ingrediencí máte doma. Díky tomu to hravě zvládnete.

Účinná kombinace ocet a jedlá soda

Z jedlé sody a vody udělejte hustou pastu, tj. 3 díly jedlé sody a 1 díl vody. Tato pasta je účinná a vhodná na všechny barvy spár. Naneste pastu na spáry. Linie s nanesenou pastou z jedlé sody postříkejte octovým roztokem. Ten vytvoříte ze stejných dílů bílého octu a vody. Nalejte do lahve s rozprašovačem. Když octový roztok nastříkáte na spáry s pastou, bude probíhat proces čištění. Počkejte, až roztok přestane bublat, jedná se o reakci trvající pár minut.

Pak spárovací linie vydrhněte kartáčem. Použijte kartáč s nylonovými štětinami nebo zubní kartáček. Nezapomeňte ani na rohy a kouty. Jen pozor! Ocet je škodlivý pro některé přírodní druhy kamenů, jako je například mramor či vápenec.

obklady

Foto: Pixabay

Čištění pomocí peroxidu, sody a saponátu na nádobí

Smíchejte tři čtvrtiny hrnku jedlé sody, polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí a čtvrtinu hrnku peroxidu vodíku. Vzniklá pasta vyniká účinností, neboť soda funguje jako přírodní abrazivum, peroxid s jedlou sodou uvolňují bělicí ionty kyslíku a saponát na nádobí pomáhá k odstranění nečistot i mastnoty. Pastu nanášejte kartáčem s nylonovými štětinami či zubním kartáčkem. Nechte cca 15 minut působit. Poté linie umyjte teplou vodou či horkou vodou, aby došlo k odstranění veškerého roztoku. Spáry utřete čistým hadrem.

Svíčka pomůže k udržení čistoty

Jak zařídit, aby vyčištěné spáry byly co nejdéle pěkně čisté? Postačí vám obyčejná bílá parafínová svíčka. Vyčištěné spáry nechte náležitě uschnout a poté je přejeďte i klidně opakovaně, tupým koncem svíčky. Bílý vosk spáry rozzáří, ale také je naimpregnuje, tudíž se v nich nebude držet voda, nečistoty, natož plíseň.

Zdroj: homebydleni.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay