Vlastní bydlení nebo pronájem? Spočítejte si, co se vám vyplatí více!

Hypotéka

Pronájem, nebo vlastní nemovitost? Spočítejte si to

Je lepší volbou pronájem, nebo koupě nemovitosti? Porovnejte a spočítejte si obě možnosti. A to i se situací, kdy budete požadovat hypoteční úvěr.

Byty a domy jsou drahé, hypotéky složité, ale zase je to už investice do vlastního a do vlastní budoucnosti. Bydlení v nájmu je finančně únosné, jednodušší a téměř bez starostí – zase jde ale o výdej, který se vám nikdy nevrátí. Co je výhodnější?

Základní otázka – na jak dlouho

Při rozhodování, zda je pro vás výhodnější investice do vlastního bydlení nebo raději do nájmu, je důležité vědět, na jak dlouho bydlení plánujete. Není příliš praktické uchylovat se ke koupi bytu a řešit hypoteční úvěr, když víte, že na daném místě nehodláte setrvat dlouho.

Na druhou stranu, pokud jde o místo, kde se vidíte v horizontu mnoha let, je ekonomicky nevýhodné platit nájem, který se vám vlastně nevrátí.  Data z roku 2017 dokazují, že hypotéka vyjde zhruba o 2 500 Kč levněji než pronájem stejně velkého bytu.

Mínusy mají obě varianty

Jak hypotéky, tak i pronájmy mají své mínusy a plusy. Nájem je sice jednodušší variantou, ale:

  • Může docházet k pravidelnému zdražování nájmu
  • Může vám být neprodloužena nájemní smlouva
  • Jste vázání pravidly pronajímatele – např. o zvířatech
  • Často si byt nemůžete příliš přizpůsobit ke svému vkusu

Mezi největší nevýhody u hypoték zase patří:

  • Zadlužení na desítky let
  • Nutnost základního kapitálu
  • Musíte platit daň z nemovitosti
  • Stěhování (třeba za prací) je složitější

Hypotéka jako investice do budoucna

Investování do nemovitostí je jedním z nejjistějších způsobů, jak investovat své peníze. Nejen, že se zajistíte na stará kolena – případně zajistíte své děti, ale byt nebo dům můžete i pronajímat. Pronajímat můžete buďto celý objekt, nebo třeba jednotlivé pokoje (to je ideální varianta ve studentském městě).

Před každou investicí byste si ale měli pečlivě propočítat a zjistit své možnosti. Využije třeba nástroje hypoteční kalkulačka, který vám jednoduše zjistí, která banka nabízí nejvýhodnější hypotéku.  Samozřejmě můžete využít i stavebního spoření.

Nebezpeční pronajímatele

Podívejme se na to i z druhé strany. Pokud si pořídíte nemovitost, kterou pronajímáte, máte sice jistý pasivní příjem, ale zároveň i slušnou dávku povinností a rizik.

Hlavně byste měli být opatrní při vybírání toho, komu svůj byt pronajímáte. Nebojte se dotyčného prověřit, jestli třeba není v registru dlužníků – pokud ano, je velká šance, že vám nebude schopen nájem zaplati. Navíc byste měli zajistit nezbytné služby – dodávky vody, odvádění odpadních vod atd.

Co se oprav bytu týče, nejste zcela zproštěni zodpovědnosti – ať už v bytě bydlíte vy, nebo někdo jiný, jiné, než drobné opravy jdou podle zákona na váš účet.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.