Víme, co (ne)dělat při čištění litinového nádobí

Litinové hrnce a pánve jsou v poslední době velmi rozšířenou módou. Ne vždy však vydrží tak dlouho, jak bychom si přáli. A bohužel za to často nemůže nekvalitní provedení, ale naše chyby.

Nejvíce se jich vyskytuje při čištění litinového nádobí. Nelze k němu totiž přistupovat jako k jakémukoliv jinému, zvláště pokud jde o litinu čistou, bez smaltu či laku.

Litinové nádobí do myčky nepatří

Čistá litina by se mohla poškodit díky rychle se pohybujícím abrazivním krystalkům čistících prostředků. Navíc bez ochranné vrstvy takové nádobí snadno absorbuje pachy, jež se poté přenášejí do jídla. A to rozhodně není v kuchyni žádoucí.

Smaltovaná litina už striktně ruční péči nevyžaduje a čas od času jí umytí v myčce nejspíš neuškodí. Na druhou stranu je to zbytečné, protože špína se z jejího povrchu pouští opravdu snadno.

Pozor na to, čím litinu čistíte

Rozhodně si neberte k ruce žádné hrubé drátěnky – ty na nerez jdou tím největším výstřelkem, který si můžete dovolit. A to samé platí i pro výběr čistících prostředků. Ty silně vonící svůj pach snadno litině předají a opět nastane problém při přípravě jídla.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co dalšího ještě vědět o čištění litiny

Nikdy, ale opravdu nikdy nelijte na litinu rozpálenou ohněm studenou vodu. Pokud se vám tedy připekla k pánvičce např. rýže, počkejte až nádobí vychladne a teprve poté ho nechte odmočit. Rychlejší účinek bude mít lázeň s jednou lžičkou jedlé sody.

Sodu lze nasypat i na houbičku, kterou litinu čistíte. Stačí přidat pár kapek vody a půjdou dolů i ty nejhorší usazeniny. Tuk, který ulpěl na stěnách nádobí, zchlaďte a poté vyčistěte papírovou utěrkou. Ale pozor, jednou do měsíce je vytření vnitřku litiny čerstvým tukem naopak žádoucí – pomůže ji to zachovat v perfektním stavu po opravdu dlouhou dobu. Což se v případě tak drahého nádobí rozhodně hodí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.