Chodníkový obrubník

Znáte druhy obrubníků? Prozradíme, které se kde využívají

Už jste přemýšleli o tom, jakou novou dlažbu si pořídíte kolem vaší novostavby? Rádi byste vyměnili aktuální starou dlažbu? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně máte spousty alternativ. Přesto byste měli pouvažovat také o nejrůznějších doplňcích a především o obrubnících. Těch dnes existuje na trhu hned několik typů. Netušíte, o jaké se jedná? Pak jste na správné adrese, na všechny se postupně zaměříme právě v tomto článku.

Chodníkové obrubníky

Jakousi klasiku představují chodníkové obrubníky mající tradičně rozměry 1000 × 100 × 200 mm. Volit ale lze klidně i zvýšenou variantu 1000 × 100 × 250 mm. Oba dva předchozí typy se prodávají i v šířce 80 mm. K dispozici jsou samozřejmě i půlmetrové obrubníky. Nejčastěji tyto obrubníky oddělují chodník a travnatou plochu, případně záhon. Jsou maximálně pevné a bytelné.

Chodníkový obrubník

Zdroj obrázku: presbeton.cz

Úspornější zahradní orubníky

Nepotřebujete větší chodníkové variace, ale vystačíte si za zahradními? Může být, mnozí majitelé nemovitostí volí právě tento druh obrubníků. Vyznačují se minimalizovanou šířkou. Standardně jsou k dispozici v podobě 1000 × 50 × 200 mm. V zahradním prostoru nechají vyniknout dlažbě. V podstatě s ní dokonale splynou. Tedy za předpokladu, že zvolíte stejný barevný odstín. Betonová dlažba se ale prodává ve spoustě variací, takže to nebude problém. Vybrat si můžete také pouze půlmetrové kusy obrubníků.

Zahradní obrubník

Zdroj obrázku: presbeton.cz

Bytelný silniční obrubník

Jestliže chcete oddělit místa s vyšší frekvencí pohybu větších vozidel, nebojte se volit silniční obrubníky. Jejich hlavní předností je právě bytelnost. Dokážou odolat i poměrně velkému tlaku. Tradičně se prodávají v rozměrech 1000 × 150 × 300 mm.

Silniční obrubník

Zdroj obrázku: presbeton.cz

Spousty doplňků

Rozhodně se stojí za to podívat i po doplňcích. Výbornou volbou jsou především žlaby do dlažby, které dokážou odvést vodu. Za zmínku stojí i dělicí prvky, díky kterým se dokonale oddělí různé části vydlážděných ploch. Nakoupit si veškeré prvky můžete pohodlně přímo u výrobce, a to společnosti Presbeton.

Zdroj náhledového obrázku: presbeton.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *