Věci, které nikdy nevysávejte běžným vysavačem

Vysavač

S vysavačem můžete vyčistit několik věcí a někteří lidé je používají k úklidu čehokoli. Jsou však věci, kterým byste se měli při vysávání vyhnout – zejména v případě, že máte základní vysavač. Zde jsou ty, na které je třeba si dát pozor.

Neuklízejte tekutiny běžným vysavačem

Tekutiny se mohou zdát jako samozřejmost, ale zdravý rozum není ten, který obvykle převládne. Může být jednoduché ho přehlížet, když v dnešní době není tolik vysavačů připojeno do zásuvek. V případě, že je váš standardní vysavač bezdrátový, může skutečně dojít k poškození vysáváním tekutin. Navíc se může stát, že se uvnitř vašeho sáčku nebo držáku objeví plíseň. Pokud nemáte vysavač, který je obzvláště známý tím, že si poradí s rozlitými tekutinami, tak tekutiny před vysáváním utírejte nebo vytřete.

Vysavač 2
Foto: Pixabay

Nevysávejte popel

Vysávání popela z krbu je sice často doporučováno jako neuvěřitelný způsob čištění, ale je tu jedna zásadní výhrada. Musíte používat speciální vysavač na popel! Váš standardní rodinný vysavač není na tento materiál uzpůsoben. Nejenže jsou tyto částice malé na to, aby proklouzly kanálem vysavače, ale obzvláště ještě žhavé uhlíky mohou poškodit vaše zařízení nebo dokonce způsobit požár.

Nevysávejte ostré nebo špičaté předměty

Nevysávejte sklo, jehly nebo cokoli ostrého či špičatého, protože to může poškodit vnitřek vysavače. Pokud totiž nepoužíváte vysavač ze staré školy, který má uvnitř sáček (což byste měli opravdu zvážit), ostré předměty mohou způsobit vnitřní poškození. Místo toho použijte stěrku, smetáček a lopatku.

Nevysávejte make-up

Nevysávejte sypké pudry z kosmetiky, jinak se dostanou do motoru a zničí váš přístroj nebo uniknou zpět do vzduchu. Jsou to zase stejné jemné částečky, které by vysavač nemusel pohltit. A vysávání nebude mít velký vliv ani na skvrny od kosmetiky, takže je mnohem lepší je ze začátku vyčistit čisticími prostředky na nádobí a studenou vodou.

Vysavač 3
Foto: Pixabay

Když to jde zamést, tak to zameťte

V případě, že je něco dostatečně velké na zametení – ať už jde o kousky papíru nebo něco jiného – tak raději zvolte tuto metodu. Na nepořádek, jako jsou popel nebo tekutiny, se vyrábějí speciální vysavače, ale jsou mnohdy drahé a zbytečné. Neriskujte drahý přístroj nebo své bezpečí, abyste si ušetřili pár vteřin námahy.

Zdroje info: lifehacker.com, instorry.cz

Náhledové foto: Pixabay