Po teplé zimě se probouzí hraboši. Jak se jich zbavit?

hraboš

I přesto, že se snažíte pečovat o svoji zahradu co možná nejlépe, tu a tam se objeví hraboš. Nevítaný host se na vaší zahradě zabydlí vždy poměrně brzy a věřte či ne, že za chvíli nebude sám. Samice zvládne v několika vrzích přivést i několik desítek mláďat najednou. A bude-li mezi nimi i několik dalších samic, bude z nich za chvíli masivní invaze, které se nepůjde snadno ubránit.

Hraboš na scéně

Na přítomnost hrabošů na vaší zahradě upozorní především vstupy do jejich nor. Stejně jako nory ostatních hlodavců, i ta hrabošova je typická svým průměrem, který je v jeho případě pouze 3 – 4 cm. V jejich okolí se bude navíc vyskytovat trus a zbytky potravy. Ve chvíli, kdy si budete jistí, že se vám na zahradu nastěhoval právě hraboš, se můžete pustit do boje.

hraboš

Foto: Pixabay

Prevence je lepší než boj

Hraboši nejsou zrovna milovníci upravených zahrad. Krátce posekaný trávník bez hromad nejrůznějšího harampádí a spadaného ovoce není adresou na které by chtěli bydlet. Úklid a údržba zahrady je tak důležitým krokem k tomu, abyste problém s hraboši vůbec nemuseli řešit.

Na hraboše přírodním způsobem

Pokud se vám nechce rozmisťovat na zahradě pasti, nebo jedovaté návnady, které mohou uškodit třeba domácím zvířatům, můžete vyzkoušet přírodní recepty pro boj s hrabošem. Není to nic těžkého, je zkrátka třeba rozmístit u vchodů do hraboších nor i jinde po zahradě přirozené repelenty. Těmi mohou v případě hrabošů být například afrikány, hřebíček, nebo stroužky česneku. Může se ale stát, že si z nich hraboši nebudou nic dělat. V takovém případě musíte přitvrdit.

Plašičky i chemikálie

Na hraboše celkem spolehlivě působí ultrazvukové plašičky. Jak již bylo zmíněno, použít lze i jedovaté návnady, nebo trubkové pasti určené přímo pro hraboše. Pomoci může samozřejmě také kočka, která si své zahradní království ohlídá.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyhnat-hrabose-30000503.html

https://www.potapnicek.cz/blog/jak-vyhnat-hrabose-ze-zahrady/

 

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.