Jak oddělit žloutek od bílku jednoduše a rychle. Mnohdy stačí šikovné ruce

Jak oddělit žloutek od bílku jednoduše a rychle? Pro někoho běžná rutina, pro jiného neřešitelný úkol. Oddělení bílku a žloutku čistě, beze zbytku, je v kuchyni nezbytnost, ať při vaření nebo při pečení. Pokud ještě svůj osvědčený způsob nemáte, nabízíme několik triků.

Čerstvá vejce

Aby se vám povedlo žloutek od bílku dobře oddělit a žloutek zůstal vcelku, použijte co nejčerstvější vejce. Blanka, která drží žloutek pohromadě, je u čerstvého vajíčka pevná a zabrání jeho roztečení.

Oddělovač bílků a žloutků

Ano, něco takového skutečně zakoupíte a možná to i bude fungovat, ale věřte, že nemusíte utrácet. Spoustu potřebného náčiní máte již doma, jen si vybrat.

Ruka

Vajíčko uprostřed naklepněte a vložte je podélně do dlaně naklepnutím dolů. Pak pomocí prstů opatrně oddělujte půlky skořápek od sebe, bílek postupně vyteče. Jakmile uvidíte vykukovat žloutek, rychle přendejte ruku nad jinou misku a vpusťte jej do ní.

Foto: Pixabay

Dlaně a prsty

Vejce vlijte do dlaně a roztáhněte prsty. Druhou dlaň podložte a vejce si přehazujte, dokud mezi prsty nevyteče všechen bílek.

Dva panáky

Princip je stejný jako přelévání vajíčka mezi dvěma skořápkami, jen bezpečnější. Vlijte vajíčko do skleničky „panáku“ postaveném v misce (bílek trochu přeteče). Pomocí druhého panáku přelévejte.

Panák a talířek

Vejce vyklepněte na talířek, žloutek překryjte panákem a pak bílek z talířku přelijte.

Lžíce nebo lžičková odměrka

Vajíčko vylijte do misky a lžící žloutek podeberte a přeneste.

Trychtýř

Vajíčko vyklepněte do trychtýře, ideálně se sítkem, a pomalými krouživými pohyby pomozte bílku odtéct.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/oddeleni-zloutku-od-bilku-30001014.html, https://bydleni.instory.cz/2886-par-snadnych-figlu-jak-lehce-oddelit-zloutek-od-bilku-bez-zbytecnych-nehod.html, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-oddelit-zloutek-od-bilku/, https://www.prozeny.cz/clanek/jak-rychle-a-ciste-oddelit-zloutek-od-bilku-zname-5-figlu-52555

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.