Co jsou termolátky a jaké mají výhody?

pokoj

Za okny mrzne až praští a ve vevnitř to není o moc lepší? Anebo je to naopak a parné léto se přenáší i do interiéru? V prvním případě musíte topit, v tom druhém zapínáte klimatizaci. V obou případech to znamená vyšší účet za energie. Existují však i způsoby, jak zabránit příliš intenzivní výměně tepla mezi interiérem a okolím, tedy chladnu, nebo naopak přílišnému horku. Toto řešení má jméno termolátky. Nejsou zázračným řešením, ale svojí troškou do mlýna přispět mohou.

Co jsou termolátky?

Jako termolátky označujeme speciální husté tkaniny schopné fungovat jako tepelné izolanty. Vzhledem k tomu, že nejintenzivnější výměna tepla probíhá skrze okna, závěsy z termolátky dokáží tuto nechtěnou výměnu významně snížit. Samozřejmě to platí pouze pro dobu, kdy jsou závěsy zatažené, typicky tedy přes noc.

V zimě, kdy se nám hodí každá troška tepla, zamezí závěsy z termolátek jeho úniku skrze okno do okolí. Naopak, ve chvíli, kdy nám do okna praží slunce a zahřívá náš interiér až příliš, mohou závěsy z termolátek odstínit až 55 procent slunečních paprsků a tím zabránit přílišnému ohřívání místnosti.

okno

Foto: Pixabay

Vlastnosti termolátek

Kromě toho, že jsou termolátky skvělými tepelnými izolanty, dokáží také vykouzlit zatemnění a izolují místnost též akusticky. Vybrat si je můžete v mnoha barevných provedeních. Bát se nemusíte ani jejich složité údržby, jsou totiž pratelné na 30 stupňů.

Závěsy a záclony z termolátek nevyřeší probléme zimou nebo naopak horkem, mohou ale trochu zlepšit tepelnou bilanci ve váš prospěch. A při šetření se počítá každá troška. Tak proč je nevyzkoušet?

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/zazrak-jmenem-termolatky-v-navaznosti-na-aktualni-pocasi-zahreji-nebo-ochladi-interier/

https://www.foa.cz/blog/velky-prehled-vnitrni-stinici-techniky–staci-par-minut-a-budete-mit-jasno–jake-rolety-ci-zaluzie-potrebujete/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.