Ve znamení udržitelnosti a úspor, aneb ekologická řešení pro domácnost do 20 000 Kč

Ekologie

Ekologická řešení jsou na vzestupu. Nejenže znamenají menší zátěž pro planetu, ale také domácnostem přinášejí nemalé úspory. Mnoho lidí si myslí, že přechod na udržitelná řešení musí vyjít draho. 

Ano, některé ekologické doplňky jsou poměrně nákladné, my vám však ukážeme, že ekologickou domácnost můžete zařídit snadno i levně, a přitom v dlouhodobém měřítku výrazně ušetřit. Jak na to?

Jděte na to od topení

Léto se blíží ke konci a brzy opět přijde podzim a tím pádem i topná sezóna. Právě vytápění patří mezi největší výdaje spousty domácností a při špatném přístupu vede i k největším energetickým ztrátám.

Nesejde na tom, jaký kotel doma máte – ve všech případech platí, že byste ho měli před topnou sezónou nechat prověřit odborníkem. Můžete tak předejít vyšší spotřebě v důsledku nějaké vady, a tak i ušetřit nejednu korunu.

V případě opravdu zastaralých zařízení je rozhodně na místě výměna. Pokud nemáte vlastní úspory, úplně vám postačí jednorázová půjčka 20 000 Kčjednorázová půjčka 20 000 Kč. Sice utratíte něco na úrocích, ale zajistíte si tak levnější a spolehlivější vytápění na několik let dopředu.

Pokud doma zatím nemáte termostat, rozhodně byste to měli také napravit. Nastavíte si teplotní režimy podle toho, kdy doma trávíte čas, a vyhnete se tak nárazovému vytápění, které není příjemné a už vůbec ne úsporné.

Vlastní voda, denně doma

Už vás rozčiluje, že musíte každý týden utrácet stovky korun za balenou vodu, jen abyste pak museli vyhazovat desítky prázdných PET lahví? I pro vás existuje řešení – úprava kohoutkové vody pomocí speciálních filtračních mechanismů.

Pořizovací náklady zařízení a jeho instalace vás možná odradí, nicméně získáte bezprostřední přístup ke stejně tak čisté, ne-li ještě čistší vodě, než jakou koupíte v obchodě. Navíc výrazně snížíte svou produkci plastových odpadů – jediné, co budete muset do budoucna řešit, je pravidelná výměna filtrů.

Získáte však vodu zbavenou bakterií a virů, těžkých kovů a dalších škodlivých látek, které se v kohoutkové vodě často nacházejí. A pokud chcete bublinky, můžete si pořídit zvláštní přístroj na výrobu perlivé vody.

Jen pozor na to, odkud si filtr na vodu koupíteodkud si filtr na vodu koupíte. Mezi prodejci můžete narazit i na podvodníky, jejichž filtry nejenže nefungují, ale mohou dokonce i škodit.

Úsporné hlavice a baterie s perlátorem

K výrazným problémům dnešní doby patří také plýtvání vodou. Jen si někdy zkuste spočítat, kolik vody vám denně proteče do odpadu – pokud máte více člennou domácnost, mohou to být i desítky litrů. A to ani nepočítáme, kolik energie je potřeba k jejímu ohřevu!

Vše začíná u obyčejného mytí rukou nebo čištění zubů. Zde vstupují do hry takzvané perlátory – koncovky na vodovodní baterii, které tekoucí vodu provzdušňují. Ve výsledku jí z kohoutku vyteče mnohem méně, dokonce o tolik, že díky jedinému perlátoru může běžná rodina ušetřit až 10 000 litrů vody ročně.

S tím jde ruku v ruce také úsporná sprchová hlavice. Když vyberete správný model, můžete snížit průtok vody za minutu ze standardních 15–18 litrů na polovinu nebo dokonce méně – záleží na konkrétní hlavici. Spotřeba energií při ohřevu pak může klesnout až o 60 %.

Přivítejte LED světlo

Jestliže chcete žít úsporně a ekologicky, rozhodně je na místě kompletně přejít na LED žárovky, a to ideálně v celém domě či bytě. Energii totiž na světlo přeměňují mnohem efektivněji – zatímco LED žárovka k tomu využije 90 %využije 90 % spotřebované energie, běžná halogenová pouze 8 % a zbytek přijde vniveč.

Jak tedy vidíte, ekologická řešení vůbec nemusí být nákladná, jak by si řada lidí mohla myslet. Stačí se zamyslet nad těmi nejzákladnějšími činnostmi, kterým se doma běžně věnujeme, a porozhlédnout se po alternativních cestách. Tak s čím začnete vy?

Náhledové foto: Pexels

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.