Jak uchovat úrodu česneku čerstvou po celou zimu

Česnek

Česnek nezamrazíte. Pokud máte velkou úrodu, nemusíte jej ani ihned spotřebovat. Proto je nutné hledat způsoby, jak jej uchovat, aby zůstal čerstvý a nezkažený ještě několik měsíců, zejména přes zimu. Na tři takové způsoby se dnes společně podíváme. Pojďme tedy na to!

Česnek se solí

Pro tuto metodu potřebujete skleněnou zavařovací sklenici a sůl. Větší množství soli uložíte na dno zavařovací sklenice. Na tuto vrstvu soli poté navrstvíte neoloupané hlavičky česneku. Sůl by měla být ideálně hrubozrnná. Poté zbytek nádoby ještě jednou zasypete solí a pevně uzavřete víčko. Nyní již máte hotovo. Takto uložený česnek se nezkazí. Nemusíte se ani bát, že by jeho chuť byla solí nějak poznamenána. Sůl chrání česnek před bakteriemi, hnitím a plísní.

Česnek

Foto: Pixabay

Česnek a piliny

Další variantou je uložení česneku společně s pilinami. Stačí obyčejné dřevěné piliny. Ty pomohou česnek zakonzervovat na zimu. Téměř stejně jako výše uvedená sůl. V přípravě tohoto uložení česneku na zimu postupujeme stejně jako u uložení česneku se solí. To znamená, že sklenici vysypeme vysokou vrstvou pilin, poté přidáme neloupané hlavičky a dále zasypeme opět pilinami. Piliny do sebe vsáknou vlhkost a udržují průchod vzduchu. Česnek před uložením dobře vysušte na teplém místě, ideálně na slunci.

Česnek a cibulové slupky

Poslední metodou, kterou si nyní představíme, je uchování česneku za pomocí cibulové slupky. Tento způsob je také jednoduchý Vezměte si pytlík z nesyntetické tkaniny a do tohoto pytlíku nasypte cibulové slupky. Do těchto slupek pak doslova ponořte česnek. Slupky udržují konstantní teplotu a česnek se díky tomu v tomto prostředí nezkazí. Na česneku nevznikne hniloba ani plíseň a uchováte jej celou zimu v naprosto bezvadném stavu. Ostatně jako všechny představené tipy, i tento vám zaručí, že česnek vydrží čerstvý po celou zimu.

Zdroj: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/4-sposoby-spracovania-cesnaku/

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.