Co je to biozahrada a jak s ní zacházet?

01_biozahrada

V dnešní době se s pojmy jako eko nebo bio setkáváme na každém kroku. Znamená to, že jsme je bohužel přestali vnímat tak, jak by si zasloužily. Ne vždy se totiž jedná o prázdné heslo nebo komerční lákadlo. Předpona bio značí mnohdy něco, co má opravdu velký smysl. Platí to např. pro tzv. biozahrady. Jejich tvorba není pro každého, kdo se však pro tento způsob realizace rozhodne, nebude litovat.

Jak si představit biozahradu?

Biozahrada si nese ve svém názvu, že na ní pěstujeme vše bez pomoci umělých chemických látek a vše se nese v duchu přirozenosti. Není to však všechno, biozahrada je mnohem více, než jen absence chemie. Na skutečné biozahradě se propojují vztahy mezi všemi rostlinami a živočichy a zároveň se dobře využívá klimatických i dalších místních podmínek.

Svůj význam má každý kousek zahrady, místo zde má zelenina stejně jako ovocné stromy, květinová louka, angrešt, rybíz, maliny, nebo jahody. Pozemek dobře ohraničí živý plot a kmeny stromů obepnou popínavé rostliny. Zapomínat nesmíme ani na hmyz: čmeláky, včely a motýly. Biozahrada se neobejde bez ptactva ani drobných savců. Jinými slovy, nejde o žádné konkrétní druhy, šanci mohou dostat všechny.

Důležité je, aby jich bylo co nejvíce. Jen tak může vzniknout hustá síť vztahů, která je pro udržení kvalitního životního prostředí nezbytná.

02_biozahrada

Foto: Pixabay

Jak se k biozahradě chovat?

Opět platí: nechte většinu věcí na přírodě. Vybudováním vlastního kompostu na zahradě si zajistíme místo pro rostlinný odpad a vyrobíme si zdroj přírodního hnojiva.

V biozahradě nacházíme místo pro odpočinek a relaxaci, takže zavěšením nějaké přírodní houpačky, popřípadě umístěním lavičky nic nezkazíme. Samotné založení biozahrady ale konzultujte raději s odborníkem, který dokáže vyhodnotit prostor a konkrétní podmínky. Na tomto základě potom zahradu rozvrhne a naplánuje.

Jen dobře naplánovaná biozahrada bude totiž fungovat přirozeně, tj. bez pravidelného sekání, stříhání, odplevelování, okopávání nebo zalévání.

Řada lidí má problém s na první pohled neuspořádaným vzhledem biozahrady. Je to ale otázka perspektivy. Krásu nelze hledat jen v perfektně zastřiženém trávníku. U biozahrady se krása skrývá v přirozenosti, rozmanitosti a vzájemných vztazích, které mezi sebou její jednotlivé části mají.

Pokud nám není lhostejné životní prostředí, biozahrada je správným krokem.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.