Nemovitost

Co je to výměnek a jaká práva z něj plynou

Určitě jste již někdy slyšeli pojem výměnek nebo vejminek. My se dnes zaměříme na to, abychom vám vysvětlili, co přesně znamená v dnešním právním řádu. Občanský zákoník jej zakotvuje a může jít o vhodný nástroj při převodu vlastnického práva k nemovitosti.

V čem spočívá výměnek

Výměnek je smluvní typ. Jde tedy o závazek mezi dvěma stranami. Rozsahem práv je daleko širší než například věcné břemeno dožití, které by vázlo na nemovitosti. Předmětem výměnku je právo výměnkáře vymínit si v souvislosti s převodem vlastnického práva k nemovitosti (například prodej či darování nemovitosti). Výměnkář (který je dosavadním vlastníkem nemovitosti) si vymíní určité podmínky (požitky a práva, která slouží k zaopatření). Nejčastěji tak dochází v praxi k situacím, kdy rodiče darují svůj dům (pozemek s domem) svému dítěti a ve smlouvě, která může být samostatná či součást darovací smlouvy, si vymíní například právo užívat dům do své smrti či to, aby od dítěte dostávali pravidelný důchod a podobně.

Smlouva

Foto – Depositphotos

V čem se liší od věcného břemene, služebnosti

Při sjednání práva dožití v domě v rámci výměnku se smlouva liší od služebnosti dožití zejména v rozsahu práv. Vedle smluvených práv totiž požívá výměnkář vůči povinnému právo na náhradní bydlení v případě zkázy stavby nebo povinnost poskytnout výměnkáři povinným pomoc v nemoci úrazu či jiné nouzi.

Co si strany v rámci výměnku sjednávají

Co si tedy nejčastěji při převodu vlastnického práva k nemovitosti výměnkář nejčastěji v dohodě s povinným (novým vlastníkem) vymiňuje? Nejčastěji jde právě o právo bydlet v domě. Dále mohou být sjednaná další plnění. Například výnos z úrody, péče v nemoci, poskytování stravy, poskytování finančního plnění a podobně. V tomto ohledu je dobré dát si pozor také na daně. Naturální či finanční plnění v rámci smlouvy o výměnku se totiž daní jako příjem. Oba typy plnění by tak měla být řádně finančně oceněna.

Zdroj: https://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/1771-co-je-vymenek-a-jaka-jsou-prava-vymenkare; zákonná úprava výměnku v občanském zákoníku


Náhledové foto – Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *