Už nikdy rozteklý koláč! Jak na ovocné koláče, aby držely tvar

Jahodový koláč

Koláč s ovocnou náplní je skvělý způsob, jakým můžete zpracovat své ovoce. Ne každý si ale s tímto poradí, protože ovocná náplň má tendence se rozpadat. Prvním pravidlem je: nekrájet koláč, když je horký. To je totiž nejvíce tekutý. Avšak některé koláče, zejména ty, které jsou vyrobené z vodnatého ovoce (hrozny, borůvky, jahody, ostružiny), se mohou roztéct i tak. Jak si poradit?

Strouhané jablko

Přidejte k vodnatému ovoci jablko. Jablka totiž obsahují pektin, což je přírodní zahušťovadlo. Je dobré připravit si jablko předem. Nastrouhejte jej nahrubo a poté z něj ještě vymačkejte šťávu. Toto jablko zbavené přebytečné vlhkosti přimíchejte k ovocné náplni.

Koláč

Foto: Pixabay

Pudinkový prášek

Také pudinkový prášek má tendence houstnout. Přidejte jej tedy do ovocné náplně. Navíc může vašemu koláči přidat další chuť. Klasikou je vanilkový pudink, můžete ale trochu experimentovat a přidat mandlový, čokoládový nebo třeba banánový pudink!

Tapioková mouka

I klasická mouka může ovocnou náplň zahustit. Problém s ní spočívá v tom, že ji můžete cítit „na patře“. Ovlivní tedy celkový požitek z koláče, a to rozhodně nechceme. Oproti tomu tapioková mouka má jemnější chuť. A přitom dokáže zahustit stejně dobře. Ve směsi ji ani nepoznáte.

Kukuřičný škrob

Potěší vás svou hladkou strukturou, kterou si ve směsi ovoce zachová. Vzhledem k tomu, že má neutrální chuť, neovlivní výslednou chuť koláče. Může ale ovlivnit jeho vzhled. Ovocná náplň nemusí být tak lesklá a hezká na pohled. Kukuřičný škrob ji jakoby zakalí. Příliš kyselé ovoce navíc může zahušťovací schopnosti škrobu eliminovat.

Naložte ovoce do cukru

Ještě předtím, než ovoce použijete do náplně, je smíchejte s trochou cukru. Dejte do cedníku, aby přebytečná šťáva mohla odkapávat. Tím zbavíte ovoce přebytečné vlhkosti. Šťávu můžete sbírat a použít do jiných receptů (například při přípravě želé).

Zdroje info:

https://food-hacks.wonderhowto.com/how-to/fix-runny-fruit-pies-with-these-two-surprising-food-hacks-0157315/

https://www.thekitchn.com/how-to-avoid-soggy-summer-frui-148326

Foto: Pixabay