Už i velké banky snižují úrokové sazby hypoték. A zlevňování bude pokračovat

Nejdřív malé banky, pak dlouho nic a až potom velké. Tak vypadalo v minulých týdnech snižování úrokových sazeb u hypoték. Zatímco menší banky úroky výrazně snížily v červenci, ty velké se k nim připojily až koncem prázdnin. Tento krok znamená jediné – pokles úroků bude pokračovat.

Menší banky odstartovaly letní snižování úrokových sazeb už začátkem prázdnin. Některé z nich ji u hypoték stlačily i pod 2,3 %. Velké banky přesto dlouho vyčkávaly na další vývoj na domácím i světovém trhu. A ke zlevnění se odhodlaly až na konci léta.

O to víc se jich ale ke snižování sazeb přidalo. V posledních třech týdnech tak úrokové sazby postupně snížily:

  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Hypoteční banka
  • Wüstenrot
  • Komerční banka
  • Moneta Money Bank

Snížené úroky? Často vyšší než průměr

Jenže pozor. I když se do zlevňování pustilo hned několik velkých hráčů, každý z nich přistoupil k jinému snížení úroků. A zdaleka ne vždy bylo dost výrazné na to, aby se dostalo pod aktuální průměr na českém trhu.

Průměrná úroková sazba navíc od začátku roku klesá. V červenci dosáhla hodnoty 2,68 %. To je jen o dvě setiny procentního bodu víc než loni v říjnu.

Rozdíl ve splátkách je i víc než 1 000 Kč

I přes aktuální pokles tak zůstávají mezi jednotlivými bankami výrazné rozdíly. Výše měsíčních splátek u stejné půjčky se tak liší až o tisíc korun. U hypotéky se splatností 30 let to znamená rozdíl víc než čtvrt milionu korun.

Proto nadále platí, že musíte být při výběru hypotéky obezřetní. A jednotlivé nabídky důkladně porovnat nebo využít on-line hypoteční kalkulačku.

Do ní jen zadáte požadované parametry a na pár kliknutí získáte přehled těch nejvýhodnějších hypoték, které odpovídají vašim požadavkům.

Červenec překonal loňská data

I přes vytrvalé snižování úrokové sazby hypoték, které pokračuje už od začátku roku, je zájem o nové hypoteční úvěry stále výrazně menší než loni. Přestože červenec dokázal letošní propad výrazně přibrzdit.

Stal se dokonce prvním letošním měsícem, ve kterém byl objem hypoték větší než loni stejnou dobou. Letos v červenci si totiž lidé vzali hypotéky za celkem 15,44 miliardy korun. Loni to ve stejném měsíci bylo o přibližně 50 milionů méně. A to i přesto, že banky tehdy rozdaly o 400 hypoték víc.

Hlavní problém: drahé nemovitosti i pokyny ČNB

Z hypotečních statistik tak vyplývá, že se na zvýšení objemu hypoték podepsalo hlavně zdražování nemovitostí. Například v Praze se průměrná cena za byt v centru šplhá i ke 200 000 korun za metr čtvereční.

Pro lidi to znamená jediné – aby dosáhli na vybrané bydlení, musí si půjčovat víc peněz.

Jenže to není tak jednoduché. Zejména kvůli zásahům České národní banky z minulých let.

Centrální banka nejprve vydala pokyny, které vedly ke zrušení 100% hypoték a k omezení počtu 90% hypotečních úvěrů. A loni k tomu přidala doporučení omezit výši půjček podle příjmů klienta.

V praxi to znamená, že si lidé můžou půjčit na bydlení maximálně tolik, aby:

  • jejich celkový dluh (tedy včetně dalších půjček) nepřesáhl devítinásobek jejich čistých ročních příjmů
  • a měsíční splátka těchto dluhů nepřekročila 45 % jejich čistých měsíčních příjmů.

Propad přes 20 miliard korun

Vzhledem k rostoucí ceně nemovitostí však pokyny České národní banky výrazně snižují šanci, že lidé na pořízení vlastního bydlení opravdu dosáhnou. A právě proto od konce loňského roku zájem o hypotéky prudce klesá.

Zatímco letos si lidé od začátku roku do konce července vzali zhruba 43 500 nových hypoték v celkovém objemu 99 miliard korun, loni to za stejnou dobu bylo téměř 63 000 úvěrů za 122 miliard. To je rozdíl skoro 20 000 úvěrů a 23 miliard korun.

Úroky čeká další pokles

Výsledkem tohoto propadu je, že banky musí o klienty víc bojovat. A to je vede právě ke snižování úroků.

Některé z nich už nyní nabízejí u hypotečních úvěrů úrok okolo 2,2 %. Navíc není vyloučené, že to není konečná hodnota. Dá se dokonce čekat, že se někteří poskytovatelé do konce roku přiblíží i k hladině 2 %. A průměrná úroková sazba se bude pohybovat okolo 2,5 %.

Nahrává tomu situace nejen na českém, ale i na mezinárodním trhu. Napětí související například s obchodními válkami totiž tlačí dolů úrokové sazby na mezibankovním trhu. A od nich se odvíjí i cena hypoték s víceletou fixací.

Vše tak nasvědčuje tomu, že zájemci o hypotéku se můžou těšit na ještě zajímavější nabídky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.