podl2

Péče o podlahy – rady, bez kterých to nejde

Aby vám podlahy v bytě či domě dlouho vydržely, věnujte jejich úklidu a údržbě náležitou péči. Každý typ podlahy vyžaduje jinou techniku čištění a samozřejmě jiné úklidové prostředky. Na univerzální mycí prostředky na podlahy proto raději rovnou zapomeňte.

Rohožka – základ čisté podlahy

Nejvíce špíny si do bytu přineseme zvenku. Pravidelně udržovaná rohožka přede dveřmi proto při úklidu odvede velký kus práce. Postará se hlavně o hrubé nečistoty a část špinavého prachu.

Obecné rady pro úklid podlah

Pro údržbu tvrdých podlah v bytě platí zlaté pravidlo: vytíráme je nejméně jednou týdně za pomoci dvou kbelíků vody. Podlahy nejprve zameteme, poté umyjeme z jejich povrchu nejhorší nečistoty a vyměníme vodu v kbelíku. Nakonec podlahu setřeme dočista. Zaměříme se přitom především na nejrůznější kouty a rohy, kde se s oblibou drží prach a špína.

Péče o podlahy z PVC

Povrch PVC podlah pravidelně zametáme a myjeme teplou vodou se saponátem. Na odolné skvrny použijeme speciální emulzní leštidlo ředitelné vodou. Dvakrát do měsíce nanášíme na podlahu leštidlo na bázi vody. Vyhneme se všem druhům rozpouštědel!

Péče o dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy bez povrchového nátěru pravidelně zametáme. Případné skvrny odstraníme velmi lehce navlhčeným hadříkem.

Zdroj  obrázku: Pixabay.com

U dřevěných podlah s nátěrem nemusíme být tak opatrní. K běžnému úklidu používáme vlhký hadr či mop a podlahu setřeme dlouhými leštícími pohyby. Na skvrny použijeme leštidlo. Dáváme pozor, aby se nám nehromadilo v rozích místnosti spolu s vrstvami špíny.

Péče o laminátové podlahy

Laminátová podlaha je na údržbu rozhodně nejjednodušší. Obvykle ji stačí zamést nebo vyluxovat. Je-li to nutné, setřeme ji lehce navlhčeným bavlněným hadříkem. Používáme pouze neutrální čisticí prostředky na bází mýdla. Na laminátovou podlahu nikdy nenanášíme leštěnky, vosky ani abrazivní prostředky. Tabu jsou i kartáče a drátěnky, které by podlahu poškrábaly.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *