Hypotéka

Půjčka na bydlení: Jaké alternativy se dnes nabízejí?

Uvažujete o stavbě nového domu, nebo jste se konečně odhodlali k nějaké masivnější rekonstrukci stávajícího bydlení? Ať už je vaše situace takováto nebo jakákoli jiná, nejspíše budete potřebovat nemalé množství finančních prostředků. Naspořenou má takovouto vysokou hotovost jen málokdo, a tak je nezbytné vyhledat nějakou instituci, kde vám peníze půjčí. Alternativ je aktuálně poměrně hodně. V podstatě se ale volí tři základní, a to hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a v menší míře také klasické spotřebitelské půjčky. Jaké jsou mezi všemi třemi možnostmi rozdíly? Je možné tvrdit, že některá ze zmiňovaných alternativ bude výhodnějším řešením? Přesně na to vám odpovíme v následujících řádcích.

Hypotéky jako nejoblíbenější půjčky na bydlení

Když se řekne půjčka na bydlení, mnohým lidem se vybaví právě hypoteční úvěry. A není se čemu divit. Hypotéky jsou z hlediska dlouhodobého půjčování peněz výhodnou záležitostí. Mezi jejich hlavní přednosti patří bezesporu stanovení solidní úrokové sazby. Aktuálně se pohybuje něco málo pod 3 %. Záleží samozřejmě na konkrétních institucích, jež nabízejí sazby nižší, ale mnohdy také poněkud vyšší. Optimální je také z tohoto hlediska hypotéky porovnat a zjistit si, jestli se vám tak či ona vyplatí, nebo nikoliv. Hypoteční úvěry jsou typické i vcelku solidní délkou splácení. Ta se u mnohých pohybuje klidně i okolo 30 až 40 let. Tím pádem lze splátky snížit na minimum a dlužník si může být do značné míry jistý tím, že v průběhu splácení nebude mít problémy. Úroky z hypotéky si samozřejmě můžete také odečíst z daní. Ušetřit tak lze další poměrně solidní sumu peněz. I doba fixace úrokové sazby je do značné míry na vás. Nejčastěji se fixuje na 5 let, můžete ale volit i doby kratší. Situace na finančním trhu napoví.

Úvěry ze stavebního spoření

Druhou nejčastější půjčkou, kterou si lidé vyřizují, je úvěr ze stavebního spoření. Jeho velkou předností je hlavně fakt, že se po celou dobu nemění výše úrokové sazby. Odsouhlasená bývá tato půjčka online ihned. Co se týká její realizace, bývá také expresní. Aktuálně se úrokové sazby pohybují někde pod 5 %, což je na tato dlouhodobou půjčku také poměrně solidní. Potíž u úvěru ze stavebního spoření může tkvět v tom, že musíte mít na počátku naspořenou určitou částku, není-li tomu tak, není problém využít překlenovacího úvěru.

Klasické spotřebitelské půjčky

Hrají prim zejména při dovybavování konkrétního interiéru. Právě tady přicházejí drobnější výdaje spojené s nákupem nábytku, případně nejrůznějších doplňků do interiéru i exteriéru, které už nemusí být tak výrazně nákladné. Výborná je kupříkladu půjčka 5000, z níž můžete peníze čerpat fakticky ihned.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *