Úspěšná žádost o hypotéku – víme, s jakými výdaji většina klientů nepočítá

Myslíte si, že jakmile vám banka přiklepne úvěr, tak už máte to nejhorší za sebou? Vůbec nevadí, že jste se s rodinnými financemi dostali na úplně dno. Nebo ano? Máme pro vás špatnou zprávu . Vaše výdaje ještě zdaleka nejsou všechny.

Počítat je třeba zejména s nároky daňové povinnosti a to hned dvakrát – ve hře je daň z nabytí nemovitosti i poplatek místnímu finančnímu úřadu. A další významné výdaje se pak naváží k majitelům bytů a to ve formě příspěvku do fondu oprav.

Daň z nabytí nemovitosti je pevně daná

Je to tak a nelze se jí ve většině případů vyhnout. Výjimku mají jen první nabyvatelé novostavby, ti jsou od této povinnosti oproštěni. Pokud to štěstí nemáte, počítejte se 4% z ceny nemovitosti. Ne, opravdu nejde o malé částky. Pokud jste pořídili například dům za 3 500 000 Kč, musíte na dani zaplatit 140 000. Bohužel, taková je realita.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zaplatit je třeba i daň z nemovitosti

I když to tak může vypadat, není to totéž. O tuto povinnost se musíte přihlásit na místní finanční úřad a to do tří měsíců od proběhlé události. Výše této daně je různá – závisí na místní vyhlášce. Záleží tedy na tom, v jaké lokalitě se váš byt či dům nachází.

Peníze do fondu oprav v bytě se platí už od prvního měsíce

Majitelé bytů si pak k cenám za energie musí připočítat ještě další nezbytný výdaj – náklady na fond oprav. I ty se různí, ovšem zpravidla přesahují 1 000 Kč měsíčně a s touto částkou je třeba při tvorbě rodinného rozpočtu rozhodně počítat. A zaplatit ho budete muset už první měsíc po nastěhování. Dobře se proto předem informujte na to, kolik vás fond bytových oprav bude stát. Jde-li o nemovitost čerstvě po rekonstrukci čerpající úvěr, pak budou náklady i o tisíce vyšší. Naopak starší bytové domy mají tuto položku sraženu na minimum.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.