Tuřín: neprávem zapomenutá zelenina

tuřín

Znáte tuto nepříliš známou zeleninu? Dříve se jí neřeklo jinak než kvaka, kolník či dumlík a dokáže chuťově nahradit i brambory. Vypěstovat si můžete tento druh zeleniny i na vaší zahradě. Jak?

Zaostřeno na tuřín

Tuřín můžete spatřit jak v obchodech, tak na farmářských trzích. V minulosti byl však přece jen častější. Pěstovat ho lze z předpěstované sadby anebo z přímých výsevů i ve větších mrazech. Snese totiž mráz až do mínus 5 až 10 stupňů Celsia. Těžká, vlhká půda mu nevadí, jen je potřeba ji vždy řádně nakypřit. V období sucha je půdu třeba vlhčit.

Tuřín sucha přímo nesnáší. Není divu, neboť plody tuřínu obsahují hodně vody. Proto je rovnováha vody pro život tuřínu tolik důležitá. Předpěstované sazenice můžete zasadit do půdy během května či června. Semena o něco dříve. Konec března bude ideální. Půda nesmí být suchá, proto v době sucha řádně mulčujte. Použít můžete slámu, nebo čerstvě posekanou trávu. Půda musí být vlhká, ne přemokřená. Kořeny by mohly snadno zahnít.

tuřín

Foto: Pixabay

Jak si na tuřínu pochutnat

Tuřín se jí celý, spolu s kořenovou částí i jeho listy. Chutnají podobně jako špenát. Je třeba ale počítat s tím, že jejich chuť je o něco výraznější. Menší bulvy můžete nastrouhat přímo i do zeleninového salátu. Použít ho lze i na přípravu smažených bramboráků. Tuřín lze hravě různě kombinovat. Hodí se k masu, houbám, ale i jako tuřínové hranolky. Tuřín si můžete i zapéct. Postačí ho umýt, oloupat, nakrájet a položit i na máslem vysypaný plech. Pak už ho stačí jen posolit a opepřit. Chutná večeře je na světě v okamžiku.

Výhody tuřínu

Tuřín neobsahuje příliš mnoho sacharidů, tudíž je vhodný i pro diabetiky. Doporučuje se často i při různých onemocněních, jednou z nich je dna, která zadržuje v těle kyselinu močovou. Pokud jíte tuřín pravidelně, pomůže s peristaltikou střev. Kromě toho obsahuje i velké množství vápníku. Využitelný je tak i při vzniku osteoporózy a lékaři jej doporučují jíst při zlomeninách. Ulevit však dokáže i při nachlazení, obzvláště při silném kašli.

Jezte tuřín, je to dar přírody a „všelék“ skoro na všechno.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/turin-jak-pestovat-zelenina-korenova-recept-bramboraky-polevka

https://hobby.instory.cz/zahrada/5485-pestujte-si-turin-a-nebudete-litovat-nenarocna-zelenina-prinasi-spoustu-zdravotnich-benefitu.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.