Tipy, jak se zbavit vlhkosti v domě

Koupelna pro seniory

Domy a byty, zejména ty starší, může sužovat nepříjemný neduh. Je jím vlhkost, která může způsobovat plísně a další problémy. Dnes se podíváme na to, jak s vlhkostí domu bojovat. Pojďme tedy na to.

Pravidelné větrání

Pokud se chcete zbavit vlhkosti, uslyšíte, že máte dostatečně topit. Pravdou však je, že ještě účinnější zbraní je správné větrání. Pokud tedy můžete, často otevírejte okna a nechte vzduch proudit místnostmi. V létě můžete větrat dlouhodobě, v zimě je pak nejlepší větrat krátce, avšak velmi intenzivně. Nejúčinnější je vytvoření průvanu. Ten by měl, alespoň do jistí míry vlhkost z domu odvést.

Omezte vytváření další vlhkosti

Toto je takém klíčové. Vlhkost není způsobena jen tak. Mohou ji vytvářet i obyvatelé domu. Proto si dávejte pozor u takových aktivit, které vlhkost v domě zvyšují. Typicky jde o sprchování, vaření, praní nebo třeba sušení prádla. Pokud již takové činnosti děláte, je důležité, aby na místech, kde tak činíte, proudil vzduch. Pokud se například koupete, nechávejte posléze koupelnu otevřenou proudům vzduchu. Je totiž důležité, aby se vlhkost odvedla, nikoli aby zůstala v jedné místnosti a srážela se na stěnách. U vaření zase pomůže digestoř a u sušení prádla dostatečné topení a následné větrání.

Různé nástroje

Pro řešení však výše uvedené nemusí stačit. Proto je někdy potřebné koupit si nějaký chemický přípravek bojující s plísněmi. Tyto seženete buď v drogerii, či v obchodech s hobby potřebami. Nejde však jen o chemické přípravky, které můžete ve válce vyhlášené plísni a vlhkosti použít. Jde také o různé pohlcovače vlhkosti., které ze vzduchu nasají vodu a ta se sráží v nádržce. Posledním řešením mohou být i elektrické odvlhčovače vzduchu. Vše najdete zejména v hobbymarketech či v dalších obchodech s potřebami pro bydlení. Zatím jen online.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.