01_stavbazima

Jak postupovat, když chcete stavět dům

Téměř každé setkání s úřady je v naší zemi běh na dlouhou trať. Pokud se bavíme o stavebním řízení, lze to chápat dvojnásobně. Dnes se podíváme, jaké kroku musíte udělat, když chcete začít stavět, a které podkladu, dokumenty a doklady k tomu potřebujete.

Nejprve stavební úřad

Pokud tedy budete stavět nový domov, nebo třeba děláte rozsáhlou rekonstrukci, musíte navštívit nejprve stavební úřad. V první fázi vám úřad sdělí, jestli je pozemek vůbec způsobilý k takové stavbě. Tedy zda je úředně schválen jako pozemek, kde lze takto stavět tuto konkrétní stavbu. Pokud se rozhodnete, že vaše stavba bude mít jen dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní do hloubky max 3 metrů, pak můžete stavbu jen ohlásit. Má-li být však stavba rozsáhlejší, již potřebujete klasické stavební povolení.

Dokumenty k ohlášení stavby

Půjde-li tedy o rodinný dům, nejčastěji půjde o stavbu, kterou musíte jen ohlásit a nepotřebujete stavební povolení v klasické formě. Co k takovému ohlášení stavby potřebujete? Na stavební úřad si určitě doneste projektovou dokumentaci zamýšlené stavby. Dále seznam, kde budou uvedena jména a adresy sousedů pozemku. Dále potřebujete doklad o tom, že sousedi byli o zamýšlené stavbě informováni. Stejně tak potřeba jsou doklady o stavebním dozoru anebo prohlášení kvalifikované osoby, že bude stavbu řídit v případě, kdy budete stavět svépomocí.

Kdy nemusíte stavbu ani ohlašovat

Dle platných pravidel existují případy, kdy nemusíte stavbu ani ohlašovat, natož usilovat o stavební povolení. Dle stavebního zákona musíte mít jen územní souhlas. Jde o stavby do 25 m2 a zároveň do 5 metrů výšky. Musí být však také splněno, že tyto stavby neobsahují obytné nebo pobytové místnosti, hygienické zařízení či vytápění. Stejně tak nesmí sloužit k ustájení zvířat. Dalšími případy, kdy nemusíte ohlašovat stavby je stavba bazénu nebo skleníku či stavba opěrných zdí a plotů.

Zdroj úvodní náhledové fotografie a fotografií použitých v textu: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *