Stavba skleníku na zahradě: jak jej vybrat a jak vyřídit stavební povolení

sklenik

Stavba skleníku na zahradě není složitá, ale je možná pouze za splnění několika předpokladů. Co vás čeká, pokud se k ní rozhodnete? Co je třeba vědět z technického hlediska a co je třeba vědět o „papírování“ se skleníkem spojeným?

Základní předpoklady pro skleník

Místo, kam budete chtít váš skleník umístit, by mělo být vždy nejen rovné, ale také dobře přístupné. Skleník musí stát v rovině a dostupný by měl být alespoň ze tří stran. Pokud je terén na vaší zahradě nerovný nebo se přímo svažuje z kopce dolů, vždy bude nutné provést jeho úpravu. Při nepříznivém počasí je váš skleník na rovině lépe chráněný. V období vytrvalých dešťů nebo tání sněhu pak nedojde k jeho snadnému zaplavení.

sklenik

Foto: Pixabay

Vždy si také vyberte logicky místo, kam slunce chodí nejvíce. Rostliny i květiny potřebují pro svůj růst co nejvíce světla, proto skleník umístěte podélně na sever nebo na jih. Přímé sluneční záření je možné v případě potřeby regulovat pomocí rolet nebo žaluzií. Zvláště v době poledního času je v letním období třeba chránit rostliny před přímým slunečním zářením. Mohlo by se totiž stát, že dojde k jejich popálení.

A stavební povolení?

Pokud plocha skleníku nepřesáhne rozměry větší než 40 metrů čtverečních, nebude nutné, abyste měli na výstavbu skleníku stavební povolení. Rozhodující bude ale také výška skleníku, která nesmí přesáhnout 5 metrů. S výstavbou skleníku taktéž začněte vždy dva metry od hranice pozemku. Při splnění těchto požadavků nebude nutné se na stavebním úřadě vůbec dohadovat. V opačném případě je opět nutné si o stavební povolení zažádat.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/stavba-skleniku-kam-ho-umistit-a-je-potreba-povoleni/

https://www.ceskestavby.cz/zahrada-hrou/jak-na-skleniky-a-pareniste-19358.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.