Svoz komunálního odpadu nejspíše podraží: Divit se tomu bohužel nelze

Svoz odpadu

Kolik platíte za svoz komunálního odpadu? Málo to určitě nebude. Aktuálně jsou nicméně stropy stanovené tak, že osoba může platit maximálně 1200 korun ročně. Hranice by se ale od ledna mohla zvýšit na 1800 korun. Některé domácnosti si tak pochopitelně za svoz komunálního odpadu připlatí. Vše se pochopitelně bude odvíjet od toho, co chce obec, pod kterou svoz komunálního odpadu spadá. Od ledna příštího roku budou mít obce logicky poněkud lepší manévrovací prostor.

Služby dodávají externí firmy

Jasně. Těm je také zapotřební zaplatit. Je jim úplně jedno, kde na to lidé vezmou peníze. Zajímavé je i nacenění vyprodukovaného odpadu dle objemu. Ta se dnes běžně řeší třeba ve velkých městech typu Prahy, Plzně nebo Karlových Varů. Maximální částka nesmí přesáhnout jednu korunu. Podle chystané novelizace by se hranice mohla posunout ještě o dalších 80 haléřů.  

Obec jako konečný zúčtovatel ceny

Autory pozměňovacího návrhu jsou David Šimek (KDU-ČSL), Miloš Nový (TOP 09), Josef Bernard (STAN), Klára Kocmanová (Piráti) a Jiří Havránek (ODS). Jejich návrh již prošel rozpočtovým výborem a obecně se očekává, že bude prohlasován. Důvody jeho vzniku byly prosté. Zvýšila se inflace, ceny energie, platby za skládkování a mnohé jiné náklady, které se svozem komunálního odpadu přímo i nepřímo souvisejí. Konečný ortel nad cenou ale pochopitelně vynesou obce.

Podle opozice je zvýšení ceny svozu komunálního odpadu nevhodné

Opoziční strany označují samotný návrh jako zbytečný. V době, kdy je poměrně draho, se nehodí. Většina obcí podle opozičních stran nedokáže využít ani současný limit. Zejména menší obce skutečně nevyžadují od občanů vysokou cenu. Přesto je třeba říct, že jde jen o zvýšení limitu a každá obec si s cenou může pracovat dle svého. Některé obce získají větší prostor, který se jim může hodit.   

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/svoz-odpadu-vladni-navrh-poplatky-sazby.A230504_193540_domaci_dyn?zdroj=otvirak

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.