Vyléváte vodu z rýže? Nedělejte to, určitě ji lze využít

rýže

Patříte mezi ty, kteří zkrátka po uvaření rýže vodu vylévají? Až budete zase vařit rýži, nedělejte to, ale přelijte ji do skleněné nádoby. Voda z rýže je totiž bohatá na vitamíny, minerály a je takřka malým zázrakem, který vám poslouží efektivně k dalšímu účelu. Prozradíme, jak ji využít.

Vodu z rýže můžete přelít do sklenice a dát ji na chvíli do lednice. Po vychladnutí poslouží k dalšímu a praktickému využití. A co více? Použít můžete i vodu z nevařené rýže. Stačí zrna nejprve propláchnout, abyste je zbavili nečistit. Pak tvrdou nevařenou rýži dejte do misky, zalijte vodou, promíchejte a nechte cca 15 minut odstát. Pak opět stačí vodu slít do skleněné nádoby. A co dále? Jak a k čemu vám poslouží?

Balzám pro pokojové květiny

Voda z rýže obsahuje řadu látek, které bývají součástí mnoha hnojiv pro rostliny. Zejména se jedná o draslík, fosfor a dusík zajišťující rostlinám potřebnou výživu. Vodu z rýže tak můžete použít na zalévání rostlin doma, maximálně 2x týdně. Použít můžete vodu jak z vařené, tak i nevařené rýže. Hlavní je, aby měla pokojovou teplotu a nesmí obsahovat sůl.

Prevence dehydratace po sportovním výkonu

Při náročnější fyzické aktivitě ztrácí naše tělo značné množství tekutin prostřednictvím potu. A zde poslouží znamenitě rýžová voda, která pomáhá předcházet právě možné dehydrataci těla. Její požití je výborným způsobem, jak doplnit nejen tekutiny, ale i ztracené minerály.

rice

Foto: Pixabay

Blahodárný účinek na vlasy i pokožku

Rýžová voda zlepšuje poddajnost vlasů a složky v ní obsažené posilují vlasové kořínky, podporují objem a zanechávají vlasy lesklé a hebké. Až si budete příště mýt hlavu, tak po běžném umytí je opláchněte rýžovou vodou a nechte působit 2 až 3 minuty, poté opláchněte.

Rýžová voda nemá jen pozitivní vliv na vlasy, ale také na pokožku. Dokonce díky uklidňujícímu a chladivému účinku se rýžová voda stala součástí ajurvédské medicíny. Pro čištění a prozáření vaší pokožky můžete použít rýžovou vodu smíchanou s pár kapkami citronové šťávy, levandulového nebo jiného oblíbeného esenciálního oleje. Takto ošetřená pleť bude rozzářená, pružná a hebká.

Zdroj: pikant.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay