Špatné skladování potravin stojí české rodiny tisíce korun

V domácnostech veškerého vyspělého světa je to, že část potravin skončí coby zkažená v kontejneru, bohužel poměrně běžné. Jedná se přitom o trestuhodné plýtvání, jak s ohledem na životní prostředí, tak s ohledem na domácí rozpočet. Ročně může částka za vyhozené potraviny představovat až několik tisíc korun. Část z toho je způsobena špatným nakupování, resp. absencí jakékoliv nákupní strategie. Poměrně významná část je ale také důsledkem špatného skladování některých druhů potravin, což vede k jejich předčasnému kažení. O jaké potraviny jde nejčastěji a jak by se měli skladovat správně?

Ovoce a zelenina především

Pokud necháme projít minimální dobu trvanlivosti u baleného výrobku, je to čistě naše chyba způsobená tím, že jsme si neujasnili co chceme koupit. U ovoce a zeleniny si ale často sami zkracujeme dobu jejich použitelnosti díky chybám ve skladování.

Mezi nejčastější obecné chyby patří omývání ovoce a zeleniny hned poté, co je přineseme z obchodu. Pokud to děláme, urychlíme proces kažení. Stejně tak bychom měli vybírat zeleninu co nejčerstvější už v obchodě, nejlépe s kořeny. Tím to ale nekončí.

01_ovoce_lednice

Foto: Pixabay

Lednice ano nebo ne?

Problém často nastává kvůli nesprávnému použití lednice. Do ní totiž dáváme některé potraviny, které do ní nepatří a naopak. Lednice totiž není např. vůbec vhodná pro citrusy. Ty rostou v prostředí, kde se chlad moc nenosí a pokud mu musí čelit, často měknou a mohou chytit plíseň. Totéž platí pro banány. Pobyt v lednici naopak pomůže kořenové a listové zelenině, lesním plodům, stejně jako jablkům nebo hruškám.

Najdou se ale i sporné případy. Tím nejtypičtějším jsou papriky. Papriky by sice do lednice za běžných okolností do lednice přijít neměly, jenže v distribuční síti jsou v podchlazeném stavu běžně transportovány a pokud je najednou opět začnete skladovat v teple, dalším teplotním šokem situaci ještě zhoršíte (pokud ale paprika leží tři dny v obchodě, výsledek bude samozřejmě stejný).

Pokud je to možné, ovoce a zelenina by se měla i v lednici skladovat v uzavíratelných nádobách. Kromě toho, že se zabrání kontaktu s dalšími potravinami v lednici se také minimalizuje riziko toho, že ovoce a zelenina bude ležet na sobě a začnou vznikat otlaky, díky kterým se opět urychluje proces růstu plísní.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.