Minerální vata vs. PUR pěna – která z nich izoluje lépe?

Také si chcete zateplit dům? Pak nejspíš váháte nad tím, jaký materiál použít. Rozhodovat byste se ovšem rozhodně neměli jenom podle ceny. Existují i další důležitá kritéria, která je třeba vzít v úvahu.

Vlastnosti střech izolovaných PUR pěnou nebo minerální vatou odborně a nezávisle změřila laboratoř Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB), která je součástí ČVÚT. „Zaměřili jsme se i na často opomíjenou vlastnost: schopnost izolantu přispívat ke snižování přenosu hluku, například z ulice nebo vedlejší místnosti,“ říká architektka Marcela Kubů. A jak vše dopadlo?

Izolace jako absolutní základ

Budeme hovořit zejména o izolaci vůči okolnímu hluku. Ovšem porovnávat by se měla také hořlavost materiálů nebo jednoduchost montáže. Věděli jste například, že minerální vlnu lze z konstrukce objektu kdykoliv bez zbytku odstranit? Ovšem o PUR pěně totéž díky různým pojivům neplatí.

Fotografie: Protext ČTK

Jaké byly výsledky porovnání hlučnosti?

Jde vám především o to, aby bylo sníženo pronikání hluku do vašeho bydlení, pak si dejte pozor na výsledky testů. laboratoř Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) zveřejnila toto:

  • Střecha s vatou má zvukově izolační vlastnosti o 14 dB lepší
  • Střecha s vatou má zvukově izolační vlastnosti o 14 dB lepší než PUR pěna.

„Taková střecha je vhodná zejména všude tam, kde se předpokládá vyšší hluková zátěž, například v městské zástavbě. Izolant s horšími akustickými vlastnostmi může postačit v tišším prostředí anebo pro izolaci skladů či garáže,“ doplňuje ještě výsledky měření Jiří Nováček.

A jak je s to tepelnou izolací? Minerální vata izoluje o něco lépe než PUR pěna, takže vašemu klidu při bydlení nestojí z tohoto úhlu pohledu vůbec nic v cestě.

Náhledová fotografie: Protext ČTK

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36480, https://www.linzmeier.de/cz/prednosti/tvrda-pena-pu

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.