Jak ve vedrech snížit teplotu v bytě

01_zaluzie

Nadcházející léto a jeho tropické teploty znamenají pro mnoho lidí nepříjemné dny v až příliš vyhřátém bytě. Ani spánek nepřináší v průběhu tropických nocí takové potěšení jako za „lidštějších“ podmínek. Pokud však v bytě nemáte nainstalovanou klimatizaci, není úplně jednoduché s tím něco udělat. Přesto lze prostřednictvím několika málo drobných úprav v běžných aktivitách teplotu v bytě o něco málo snížit a alespoň trochu si pobyt v něm zpříjemnit. Zázraky čekat nelze, malé zlepšení ano.

Teplo nejen zvenku

Teplotu v bytě zvyšuje nejen vnější teplota a přímé sluneční paprsky pronikající ale také zdroje tepla, které se nachází přímo v bytě. Je tedy jasné, co je třeba udělat k tomu, aby se teplota v bytě o něco málo snížila.

Okno jako dveře pro horko

Nejdůležitějším krokem ve snaze o snížení teploty v bytě je samozřejmě odstínění slunečních paprsků. Jinými slovy, bude potřeba kvalitní stínění oken. To mohou zajistit žaluzie či rolety. Především u jižně nebo západně orientovaných místností jsou v létě prakticky nutností. Vyloženě severně orientované pokoje si v tomto ohledu naopak vystačí s pouhými závěsy.

V případě, že do bytu praží opravdu hodně, je třeba využít žaluzie nebo rolety venkovní, které jsou ve stínení účinější než vnitřní žaluzie.

Nejde ale jen o žaluzie, velmi často totiž také lidé zbytečně větrají. Jakkoliv to zní neintuitivně, v horkých dnech je třeba větrat velmi opatrně. Ve skutečnosti je ideální nevětrat přes den vůbec a okno otevírat ve večerních a nočních hodinách, kdy je teplota přece jen nižší.

01_slunce

Foto: Pixabay

Jak na teplo zevnitř

Teplotu uvnitř bytu mohou zvýšit i zapnuté spotřebiče. Řada z nich totiž generuje odpadní teplo. Zkuste tak doma nepoužívané spotřebiče povypínat.

Velmi významně může teplotu doma zvýšit vaření. Zamyslete se, zda je opravdu nutné v parných dnech vyvářet. Není lepší lehký salát? A co takový oběd na příjemné letní zahrádce. Vaření se zkrátka zkuste vyhnout.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.