Jak pomoci psím kamarádům v extrémních vedrech

01_pes

Léto a s ním spojené extrémně vysoké teploty bývají často náročné i pro člověka, natož potom pro chlupatého psa. Domácí mazlíčci si zkrátka zaslouží v horku naši plnou pozornost a pomoc s jeho zvládáním. Jak konkrétně ale můžeme našim čtyřnohým kamarádům s horkem pomoci? A proč je to tak důležité, co by se mohlo stát, pokud bychom je nechali na holičkách?

Jak poznat přehřátí u psa?

Vysoké teploty mohou u psů, stejně jako u každého jiného tvora člověka nevyjímaje, způsobit stav přehřátí. Ten se projevuje především přerývaným dýcháním, které často doprovází suchá a horká kůže, horký čenich či průjem a zvracení. V případě vážnějších stavů může dojít až ke křečím či celkovému kolapsu a selhání organismu. Nejedná se tedy o žádnou maličkost a zanedbání problému může vést až k vážným zdravotním komplikacím či ještě hůře, k úmrtí.

02_pes

Foto: Pixabay

Jak psa podpořit?

V případě, že patříte k těm, kterým vedra vyhovují a hodláte i při vysokých teplotách vyrazit na procházku nebo dokonce vyjížďku na kole, dejte svému psovi volno. Nutit jej běhat za vámi by se mu mohlo stát osudným ale i v lepším případě to pro něj může být velmi nepříjemné. Naopak, ujistěte se, že si má pes kde lehnout, tj. že má místo ve stínu na nějakém chladivém podkladu, např. kachlích, anebo přímo na chladicí podložce, kterou lze koupit v každém větším zverimexu.

Tím nejdůležitějším je ale dostatečný přísun vody. Pes by měl mít neustále k dispozici misku s chladnou (nikoliv ledovou) vodou. Často mu jí měňte, aby příliš nezteplala nebo aby se v ní dokonce nezmnožily škodlivé bakterie. Kromě již zmíněné podložky jsou k dostání i speciální chladící vesty. A pokud již někam vyrazit musíte, ujistěte se, že i v případě, že má pes náhubek, tak může stále otevírat tlamu. Pro psa se totiž jedná o jeden z nejdůležitějších způsobů snižování tělesné teploty.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.