Šoker

Šokery

Šokové zmrazování se používá pro celkové zchlazení různých produktů až na teplotu –18°C. Proces šokového zmrazování umožní skladovat tepelně upravené a také neupravené produkty po několik měsíců a to tak, že zůstávají ve své původní podobě. Důležitou roli při šokovém zmrazování hraje rychlost, která způsobuje tvorbu mikrokrystalů. Tyto mikrokrystaly nemění strukturu popřípadě charakteristiku produktů na rozdíl od běžného mrazení. Jinak řečeno tzv. šokery jsou důležité pro zvýšení produktivity a hygieny. Při šokovém zmrazování dojde rychlému zchlazení nebo zmrazení různých produktů, jako jsou potraviny, pokrmy, polotovary atp. Hlavní výhodou šokového zmrazení je možnost skladovat tyto produkty v původním stavu, což zaručí to, že po opětovném rozmrazení jsou všechny tyto produkty v takovém stavu, jako před zamrazením.

Cílem zmrazování je co nejrychleji překonat kritické rozmezí teplot, kdy se tvoří bakterie. Díky vysokému chladícímu výkonu a intenzivnímu proudění vzduchu speciálních zchlazovacích výparníků zabraňuje tvorbě mikrokrystalů vody a zachovává se původní struktura potraviny.

Provozy, které potřebují pro svoji činnost šokery, si zpravidla vybírají firmy, které jsou schopny vyrobit šoker na míry podle potřeby. V takovém případě se musí brát maximální důraz na ekonomický provoz a účelnost. V první řadě by správný dodavatel měl zpracovat návrh dle přání a požadavků zákazníka. Poté by mělo dojít na samotnou výstavbu technologických celků nebo rekonstrukci již stávajících provozů. Na konci by pak měla proběhnout montáž a revize.

Výhody šokového zmrazování:

  • kvalita potravin a jejich dlouhodobá trvanlivost,
  • nezávadnost,
  • minimalizování nákladů na výrobu,
  • ideální využití kapacity výroby,
  • udržení přirozené vlhkosti potravin a eliminace váhové ztráty,
  • ideální pro polotovary i čerstvé potraviny.

Zdroj náhledového obrázku: chlazeni-spacek.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *