Dům, či byt

Byt nebo dům – kde bude vaše rodina šťastnější?

Pokud plánujete založení rodiny nebo již potomky máte, jistě plánujete také vhodné bydlení. Podnájmy jsou sice populární způsob bydlení, avšak v jistém bodě života již nepřicházejí v úvahu – a to zejména z důvodu, že nikdy nebudete mít jistotu, jak dlouho vám domov zůstane. Pokud jste tedy nakloněni otázce vlastního bydlení, jak si správně vybrat?

Pečlivě plánujte

Než se rozhodnete pro určitý typ bydlení, je nutné zodpovědět si několik otázek. Přece jen, vlastní bydlení je poměrně nákladná investice, a určitě nechcete po pár měsících zjistit, že vám vlastně daný byt či dům nevyhovuje. Nejprve se tedy zamyslete nad tím, zda si svůj život představujete ve velkém domě se zahradou, kde si mohou hrát děti, nebo by vám chyběla kultura, zábava a komfort, který nabízí velká města. Důležitá je i otázka dojíždění, dobrých škol či školek, vzdálenost zájmových činností pro děti nebo i jak daleko máte obchody.

Výhody bytu

Bydlení v městském bytě má své nesporné výhody. Tím hlavním je pohodlí. Nemusíte se starat o opravu nebo náročné údržby – o vše se postará sdružení vlastníků bytu. Přidanou hodnotou jsou také krátké vzdálenosti – vzdělávací instituce i kulturní možnosti jsou většinou poblíž nebo se k nim dá pohodlně a rychle dostat hromadnou dopravou. Ve městech je také větší možnost pracovního uplatnění. Co se týče ceny, i přes všeobecně rozšířenou představu, že byty jsou mnohem levnější způsob bydlení, nemusí to být vždy pravda. Závisí na lokalitě a také dispozicích dané nemovitosti.

Výhody domu

Maximální soukromí, tiché a příjemné prostředí – to jsou hlavní důvody, proč se lidé stěhují do rodinných domů na okraji města či na vesnici. Představa velké zahrady, kde si mohou v klidu hrát vaše děti, koupat se v bazéně či skákat na trampolíně, je pro mnoho rodin velmi lákavá. Přitom není vůbec cenově nepřijatelná – cena dřevostavby na klíč je někdy srovnatelná s cenami bytů ve městech. Velmi populární jsou také nízkoenergetické domy. I přes počáteční náklady vám totiž během let dokáží ušetřit mnoho peněz, které můžete využít pro děti, nebo na zvelebování domu a zahrady.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *