Rostliny, které skvěle čistí vzduch – podívejte se, jestli je máte doma

Trus roztočů, dehet, benzen, xylen nebo formaldehyd – všechny tyto chemikálie najdeme v bytech až překvapivě často. Vyskytují se totiž na nejnepravděpodobnějších místech. A jak s nimi bojovat? Třeba za pomoci přirozených čističek vzduchu v podobě odolných a dobře rostoucích pokojových rostlin.

Pojďme se nejdříve podívat na všechny ty škodliviny, o kterých jsme mluvili. Odkud se do vašeho rodinného hnízda dostávají?

  • Trus roztočů – žijí v matracích a textiliích a mohou způsobovat alergie.
  • Dehet včetně nikotinu – přichází s kouřem (třeba i ze sousedního balkonu) a způsobuje rakovinu plic.
  • Benzen najdeme zejména v lepidlech a lacích.
  • Xylen – nachází se v lepidlech, lacích a ochranných prostředcích na dřevo.
  • Formaldehyd se často vyskytuje v kosmetice.

Které rostliny vyčistí vzduch

Spathiphyllum alias lopatkovec

Jde o jednu z nejúčinnějších rostlin v boji proti znečištění. Tyto květina se vyrovná i s acetonem (nalezeným v čisticích prostředcích a emitovaným elektrickými zařízeními) a benzenem. Poroste i ve stínu, i když tam nejspíš nepokvete.

Břečťan

Vcelku nezáleží na tom, jaký si pořídíte. Skvěle si poradí s látkami ve výfukových plynech automobilů, takže ho využijete zejména u oken,vedoucích do silnice. Potřebuje polostín a mírnou zálivku, a navíc vypadá opravdu krásně.

Jelení jazyk

Tuto pokojovku má mnoho lidí doma, a přitom netuší, jaký poklad jim v květináči roste. Tato kapradina se snadno pěstuje a zakoupíte ji téměř v každém obchodě. Potřebuje jen trochu vlhký vzduch.

Dracéna

Určitě ji znáte, ale možná nevíte, že do jejího rodu patří i oblíbený „lucky bamboo.“ Může vyrůst až do dvou metrů výšky a při čistění vzduchu je mimořádně efektivní. Ovšem pozor, je mírně jedovatá, takže do pokojíčku k dětem ji nedávejte.

Fíkus

Jeho silné listy absorbují nečistoty obdivuhodnou rychlostí. A jakmile jsou plné toxinů, jednoduše odpadnou. Snadno se pěstuje. Jen pamatujte na to, že nemá rád časté zalévání a příliš slunná místa.

Zelenec

Připomíná trávu a jeho pěstování je stejně snadné. Má rád pravidelné rosení, ale jinak poroste opravdu kdekoliv. Nelíbí se mu jen na přímém slunečním úpalu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *