roslt

Rostliny, které skvěle čistí vzduch – podívejte se, jestli je máte doma

Trus roztočů, dehet, benzen, xylen nebo formaldehyd – všechny tyto chemikálie najdeme v bytech až překvapivě často. Vyskytují se totiž na nejnepravděpodobnějších místech. A jak s nimi bojovat? Třeba za pomoci přirozených čističek vzduchu v podobě odolných a dobře rostoucích pokojových rostlin.

Pojďme se nejdříve podívat na všechny ty škodliviny, o kterých jsme mluvili. Odkud se do vašeho rodinného hnízda dostávají?

  • Trus roztočů – žijí v matracích a textiliích a mohou způsobovat alergie.
  • Dehet včetně nikotinu – přichází s kouřem (třeba i ze sousedního balkonu) a způsobuje rakovinu plic.
  • Benzen najdeme zejména v lepidlech a lacích.
  • Xylen – nachází se v lepidlech, lacích a ochranných prostředcích na dřevo.
  • Formaldehyd se často vyskytuje v kosmetice.

Které rostliny vyčistí vzduch

Spathiphyllum alias lopatkovec

Jde o jednu z nejúčinnějších rostlin v boji proti znečištění. Tyto květina se vyrovná i s acetonem (nalezeným v čisticích prostředcích a emitovaným elektrickými zařízeními) a benzenem. Poroste i ve stínu, i když tam nejspíš nepokvete.

Břečťan

Vcelku nezáleží na tom, jaký si pořídíte. Skvěle si poradí s látkami ve výfukových plynech automobilů, takže ho využijete zejména u oken,vedoucích do silnice. Potřebuje polostín a mírnou zálivku, a navíc vypadá opravdu krásně.

Jelení jazyk

Tuto pokojovku má mnoho lidí doma, a přitom netuší, jaký poklad jim v květináči roste. Tato kapradina se snadno pěstuje a zakoupíte ji téměř v každém obchodě. Potřebuje jen trochu vlhký vzduch.

Dracéna

Určitě ji znáte, ale možná nevíte, že do jejího rodu patří i oblíbený „lucky bamboo.“ Může vyrůst až do dvou metrů výšky a při čistění vzduchu je mimořádně efektivní. Ovšem pozor, je mírně jedovatá, takže do pokojíčku k dětem ji nedávejte.

Fíkus

Jeho silné listy absorbují nečistoty obdivuhodnou rychlostí. A jakmile jsou plné toxinů, jednoduše odpadnou. Snadno se pěstuje. Jen pamatujte na to, že nemá rád časté zalévání a příliš slunná místa.

Zelenec

Připomíná trávu a jeho pěstování je stejně snadné. Má rád pravidelné rosení, ale jinak poroste opravdu kdekoliv. Nelíbí se mu jen na přímém slunečním úpalu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *