Rekonstrukce, či novostavba? Jaká jsou pro a proti?

Rodinný dům

Rádi byste nějakým způsobem inovovali vaše bydlení? Alternativy jsou prakticky dvě. Buď se můžete vydat cestou částečné či celkové rekonstrukce, nebo zvolit výstavbu nového objektu. Rozhodnout se mezi oběma není vůbec jednoduché. Každá má totiž svá pro i proti. My se proto v následujících řádcích zaměříme na obojí a pokusíme se vám v tomto nelehkém rozhodování co nejvíce usnadnit cestu.

Rekonstrukce stávajícího bydlení

Mnozí lidé považují tuto variantu za schůdnější. Nicméně být tomu tak nemusí…

Může být levnější

Hlavním argumentem pro rekonstrukci je pochopitelně cena. Vždyť pozemek je váš! Spousta lidí si navíc myslí, že výměnou oken, realizací zateplení a jinými kroky lze dosáhnout na vysokou úspornost nového bydlení. Ano, ovšem stav objektu před rekonstrukcí musí být na požadované úrovni.

Nesmíte najít skryté nedostatky

Rekonstrukce domu se stává noční můrou především u starších nemovitostí. Vady na první pohled nevidíte, nicméně při úpravě budovy se projeví třeba staré rozvody elektřiny, odpadů i vlhnutí zdí. Pak se samozřejmě všechno prodraží.

Ekonomické bydlení z toho nebude

Zrekonstruovat objekt takovým způsobem, aby z něj byl pasivní domek, je fakticky nereálné. I když zůstanou pouze obvodové zdi, nejspíše se to nepodaří. Na vytápění sice ušetříte, ale nepůjde o nijak extrémní sumy.

Chcete vědět více? Přečtěte si článek o tom, na co všechno se připravit při rekonstrukci domu.

Výstavba nového objektu

Postavit si nový domek je optimální, nicméně i tady jsou mnohá úskalí…

Počítejte s vyšší počáteční časovou investicí

Ať už máte, nebo nemáte pozemek, stavba domu vás bude stát veškerý volný čas. Ten budete investovat jak do samotného projektu a konzultací, tak také do komunikace se stavební firmou. Na co všechno se připravit, pokud si chcete postavit vlastní dům?  Spoustu praktických informací o průběhu stavby domu se dozvíte zde. 

Rodinný dům

Zdroj obrázku: bydlenivevate.cz

Na provozu rozhodně ušetříte

V každém případě bude váš nový dům odpovídat těm nejpřísnějším kritériím týkajících se tepelné izolace. Optimální je pasivní dům, který je energeticky naprosto soběstačný.

Minimum nepříjemných překvapení

S těmi prakticky nepočítejte. Tedy za předpokladu, že vsadíte na tu správnou stavební firmu.

Zdroj náhledového obrázku: bydlenivevate.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.