Proč zbylé brambory nepatří na kompost

brambory

Jen málokoho v první chvíli napadne, že by neměl na kompost házet brambory. Proč také, vždyť se jedná o organickou rostlinou hmotu se zajímavým obsahem živin, tak v čem je problém? Brambory přesto na kompost nepatří, nebo alespoň ve své přirozené podobě. Proč tomu tak je? A jak s nimi tedy správně naložit?

Kompost a brambory

Brambory, které již ke konzumaci nevyužijete, rozhodně neodkládejte na kompost. Brambory by mohly celý kompost znehodnotit, neboť by pravděpodobně znovu vyklíčily. Brambory na hromadu kompostu nepohazujte ani ve chvíli, kdy jsou nakrájené na malé kousky. Plochá strana brambory by se totiž mohla snadno zatáhnout a přímo na tomto místě by mohla rostlinka opět vyklíčit.

Zbytky brambor lze na kompost dát jen tehdy, pokud se je podaří zlikvidovat pomocí drtiče na brambory, který přemění konzistenci brambor z pevného skupenství na kaši. Jedině tak si můžete být jistí tím, že brambory již znovu nenaklíčí.

brambory

Foto: Pixabay

Brambory je třeba semlít

Brambory můžete semlít i v drtiči na odpadky, nebo v přístroji na šrot. Brambory, ze kterých se stane hladká kaše, lze využít i přímo pro zaorání do pole. Brambory namleté na kaši jsou dobré přímo i jako hnojivo pro půdu, kterou potom příští rok čeká další sklizeň.

Nejlepší je využít přístroj na šrotování, do kterého můžete naházet celé kusy zeleniny a ovoce, nejen brambor. Nebudete tak muset pracně čekat na matku přírodu, která by rozklad jednotlivých kusů dlouho zpracovávala.

Získáte tak velký objem úrodného kompostu, který lze využít na hnojení velké plochy vaší zahrady. Díky kvalitnímu šrotování si tak usnadníte nejen práci, ale i váš drahocenný čas.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/patri-brambory-na-kompost.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/brambory-kompost-30000717.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.